Independent Media Center, Israel
http://www.indymedia.org.il

מדוע זקוק מעמד הפועלים למדינה משלו
author: יוסי שורץ החוג להגנת המרקסיזםמדוע מדינה?

מדינה אינה רק שטח טריטרויאלי התחום בגבולות. מנגנון המדינה הוא הצבא, המשטרה, בתי המשפט, בתי הכלא. דהינו מנגנון המדינה הוא כלי שלטון ודיכוי של המתנגדים לשלטון. האנרכיסטים תופסים היטב את את תפקיד המדינה ומובן לגמרי מדוע הם טוענים שיש לבטלה, ויחד עם זאת לדעתי הם מתעלמים מהתהליך ההיסטורי ומנסים לקפוץ שלב היסטורי שבו המדינה של הפועלים והמדוכאים הכרחית כדי להגן על עצמם מפני הכוח המזוין של בעלי ההון.

אנסה במכתב זה להסביר את שגיאתם.

1. לא תמיד היו מדינות.

בניגוד לימין וכל מיני פסאודו אנטרופולגים המנסים לטעון כי ימי האנושות הם כעשרת אלפים שנה, דהינו מאז שצמחו מעמדות חברתיות בעלי אינטרסים אנטגנוסיטים כאשר המעמד השליט משתמש בצבא הנפרד מהאוכלוסייה הנשלטת על מנת לשמנור על שלטונם, ההיסטוריה האנושית היא בת מאות אלפי שנים, כאשר לפני הופעת המעמדות כלל לא היתה מדינה ולא היה חוק. מה שהיה, הייתה חברה של קבוצות קטנות (קהילות בלשון ימינו), שעסקו בעיקר בלקט ורק אט אט המציאו כלים שאפשרו ליצור ערך עודף ( מעבר למה שבני הקהילה צרכו לקיומם), רק עם הופעת המעמדות על בסיס הופעת ערך עודף זה, אותו ניכסו המעמד השליט, היה צורך לשליטים במדינה. בקהילות הקדומות לא היה צבא נפרד, אלא כל האוכלוסיה הייתה חמושה, ולא היה חוק ובתי משפט אלא מנהגים ונורמות מקובלות שזקני הקהילה עסקו באינטרפרטציה שלהם.

2. החברה המעמדית הראשונה בהיסטוריה הייתה חברת העבדים ( סין העתיקה, אמריקה הלטינית, מצרים העתיקה, בבל, פרס,אשור, ייון, רומא ואחרות). הדמוקרטיה כידוע צמחה באתונה העתיקה, כאשר כמובן היא הייתה קימת רק עבור בעלי העבדים. עבור העבדים הייתה דמוקרטיה זו דיקטטורה.

החברה בה אנו חיים, הקרויה דמוקרטיה, משקפת את אותה סתרה שהתקיימה ביוון, זאת דמוקרטיה של בעלי ההון ובעיקר בעלי החברות הבינלאומיות -המונופולים, הבנקים, התאגידים הגדולים. מי שמאמין כי מרכז הכו וההחלטות הוא הפרלמנט, פשוט לא מבין את המציאות עצמה, אל אמחזיק בדוגמה מנותקת מהמציאות.

מסיבה זו אלו המדברים על הקפיטליזם כאילו וזאת דמוקרטיה באופן כללי ומופשט, כאשר מסתירים את הצד השני שלי-הדיקטטורה על המוני העם , פשוט מבקש להסתיר מעיני עצמו והאחרים את המצב לאשורו. כמובן שלדמוקרטיה ואם תרצו הדיקטטורה של הבורגנות יש צורות שונות, שחלקן יותר דמוקרטי מאחרות, וברור שעדיף לחיות בצורות היותר דמוקרטיות מאשר תח שלטון צבאי או פשיזם, אך ההיסטוריה הוכיחה באיזו קלות צורה אחת מתחלפת באחרת.

הרפורמיסטים בחברה הנוכחית אוהבים לתקוף את מרקס על שהעלה את הרעיון של הדיקטטורה של מעמד הפועלים, שבאותו זמן זוהי הדמוקרטיה המפותחת ביותר מבחינה היסטורית, שכן זו דמוקרטיה של ההמונים עצמם. בהתקפות אלו הם מנסים להסתיר את האופי הדיקטטורי של הבורגנות. במאמר מוסגר רק נעיר כי השלטון הסטלניסטי לא היה ביטוי לדיקטטורה של מעמד הפועלים, אלא לדיקטטורה של הזעיר בורגנות בשלטון טוטליטרי, שהיה בנוי על הכלכלה המולאמת, פרי מהפכת הפועלים ב1917. אולם הסטלניזם לא ביטא את מעמד הפועלים בשלטון, אלא את הבירוקטיה הזעיר בורגנית השמרנית. השם שהמרקסיסיטים נתנו למשטרים מסוג זה הוא בונפרטיזם פרולטרי.

3. הופעת המעמדות בהיסטוריה לא היתה טעות, או מכוח שרירי השולטים, אלא מכך שאלו הם שפתחו את כוחות הייצור, וכל עוד הם המשיכו לפתחו הם נותרו המעמד השליט. ברגע שיחסי הניכוס של פרות העבודה העודפים ( הערך העודף), ניצבו בסתירה להמשך התפתחות כוחות הייצור, נפתחת תקופה של מאבקים בין המעמד השליט שביקש להשאר בשלטון ובין המעמד העולה שבא להחליפו כדי לפתח את כוחות הייצור.

4. המדינה-כוח הכפיה תעלם ברגע שהמעמדות החברתיים יעלמו, אך כל עוד זה לא יקרה, וזה יקרה רק על בסיס התפתחות וארגון רציונלי של כוחות הייצור בחברה הסוציאליסטית. אני מדגיש כי אספקט זה הוא המבחין בין האנרכסיטים למרקסיסטים. האנרכיסטים המבקשים כבר עתה לבטל את המדינה, בעוד שלא הגענו לשפע חומרי שיגרום בתהליך היטרי למעמדות לגווע, אינם מסוגלים לבטל את המדינה ונגזר עליהם או להגן על המדינה הבורגנית( מלחמת האזרחים בספרד), או לסייע לשלטון מעמד הפועלים ( האנאכיסטים כביל סתום העין האנרכיסט הידוע, של ה"וובלים" שהפך להיות מרקסיסט, או להתנדנד בין שני המחנות( מכנוI.5. מדינת הפועלים הוא כורח היסטורי.

חברה חסרת מעמדת לא יכולה לצמוח על בסיס קהילות המאורגנות באופן וולנטרי ופשוט להחליף את המדינה הקיימת. כדי להתקדם בכיוון זה יש הכרח לשבור את מנגנון הדיכוי של המדינה הבורגית ולהחליפה במנגנון הגנה של הפועלים. מאוחר יותר לאחר המהפכה הסוציאליסטית העולמית, בתהליך של בניית חברה קומוניסטית יגוועו המעמדות, וחברה חסרת מדינה תוכל להתקיים. עבור הפועלים בשלטון אשר יותקפו על ידי בכוח הצבאי של הבורגנות שהודחה בעזרת צבאות אימפריאליסטים שיחלצו להריסת מדינת הפועלים ולהחזרת המדינה בורגנית יש הכרח במנגנון מדינה אחרת פשוט יערך טבח בפועלים מחוסרי ההגנה.מסקנה:

הרעיון שניתן לעבור לחברה יותר מתקדמת מבלי להרוס את מנגנון הדיכוי הבורגני, הוא רפורמיסטי, והרעיון כי אין צורך במנגנון של מדינת פועלים הנו הזמנה לטבח הפועלים. זאת פשוט אותופיה לא מצאותית ומסוכנת.

(C) Indymedia Israel. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Indymedia Israel.