Independent Media Center, Israel
http://www.indymedia.org.il

אוהל מחאה במסחה%AM %19 %b %2003
author: יונתן פולק

summary
תושבי מסחה ובידיה, הנאבקים להציל את אדמותיהם ואת מחייתם מגדר האפרטהייד, הקימו, יחד עם פעילים בינלאומיים וישראלים מאהל מחאה על השטח שיוחרם מהם לאחר בניית הגדר. אנו זקוקים לאנשים שיהיו מוכנים לאייש את המאהל בימים ובלילות. המאהל משמש גם כמרכז מידע ושיראלים מוזמנים לבקר בו.תושבי מסחה ובידיה, הנאבקים להציל את אדמותיהם ואת מחייתם מגדר האפרטהייד, הקימו, יחד עם פעילים בינלאומיים וישראלים מאהל מחאה על השטח שיוחרם מהם לאחר בניית הגדר. אנו זקוקים לאנשים שיהיו מוכנים לאייש את המאהל בימים ובלילות. המאהל משמש גם כמרכז מידע ושיראלים מוזמנים לבקר בו.

לפרטים נוספים: יונתן -327736-066

קבוצת הפעילים נגד הגדרחומת הטרנספרביום חם של יוני 2002 פלשו הדחפורים הישראלים לאדמת הכפר סאלם שמצפון לג'נין והחלו בעקירת עצים ויישור האדמה לצורך בניית חומת בטון בגובה 8 מטרים אשר תחצוץ בין השטחים שמעבר לקו הירוק לשטחים שנכבשו ב-67. בציבור בישראלי נוצר הרושם המוטעה כי החומה/גדר נבנית על הקו הירוק וכי תוכל לשמש בסיס לרגיעה באזור - מחסום אשר יחזיר את הביטחון לאזרחי מדינת ישראל תוך המעטת הצורך בלחימה. על תוואי הגדר ונזקיה לא הורבה הדיבור.ברוב המקומות תוואי הגדר אינו חופף לקו הירוק אלא עובר בתוך שטח הגדה. באותם קטעים בהם ישנה חפיפה בין התוואי לבין הקו הירוק הוחלט להקים מכשול נוסף, כמה קילומטרים מזרחה. צורתה המפותלת של הגדר יוצרת בכמה אזורים מעין לולאה המקיפה יישובים פלסטיניים מכל הכיוונים.הגדר צפויה לחצוץ בין יישובים פלסטינים רבים ולהפוך את חלקם למובלעות מבודדות. במקרים רבים יחצוץ המכשול בין כפרים לבין האדמות החקלאיות מהן מתפרנסים חלק מתושביהם. לפי הערכת בצלם, צפוי המכשול להשפיע לרעה באופן ישיר על חייהם של כ-210,000 פלסטינים לפחות, המתגוררים ב-67 כפרים, עיירות וערים.

חמש מובלעות של יישובים פלסטיניים יוותרו בין הגדר לבין הקו הירוק. מובלעות אלה יופרדו הן משאר הגדה המערבית והן אחת מהשנייה, ויהפכו את הכפרים לבתי כלא הלכה למעשה. בסך הכל כלולים בקטגוריה זו 13 יישובים בהם מתגוררים כ-11,700 תושבים. נתונים אלה מתייחסים לתוואי הגדר לפני שהוכללו בו, עפ"י דרישת מועצת יש"ע, אריאל ועמנואל (וכנראה גם קדומים). בישיבת ממשלה לפני מספר שבועות אף הכריז שרון על הקמת גדר נוספת, באזור עמק הירדן.

לפלסטינים ניתנה הבטחה כי הגדר תהייה רצופה בשערים ומחסומים אך הצבת מחסומים לאורך הגדר צפויה אף היא לעורר קשיים. המעבר היום במחסומים תלוי ברצונם הטוב של החיילים, שאינם פועלים לפי כללים ברורים הידועים לפלסטינים. לא פעם מעכבים החיילים פלסטינים העוברים במחסום במשך שעות ארוכות, מחרימים מהם את תעודת הזהות, את מפתחות המכונית ולפעמים אף את המכונית עצמה. במקרים רבים חשופים העוברים במחסומים ליחס משפיל ופוגע מצד החיילים, ולא פעם אף לאלימות קשה. סביר להניח שמעבר בשערי הגדר יציריך היתר של השלטונות הישראליים.ב-23.4 הגיעו הדחפורים לפתחו של הכפר מסחה שליד ההתנחלות אלקנה והחלו בהפרדתו האפקטיבית ממקור הפרנסה היחיד שנותר לאחר שנתיים וחצי של סגר. 98% מאדמות מסחה יוותרו בין הגדר לכפר הירוק, יחד עם אלפי דונמים של בידיה, סניריה וכפרים אחרים בסביבה. אלקנה נמצאת כ7 קילומטרים מהקו הירוק, אך תוואי הגדר שונה ביוני 2002 כך שהיא תימצא בצד הישראלי.לא הקרקע לבדה מנחה את מסלול בנייתה של הגדר. תחת אדמות אזור הצפון מערבי של הגדה שוכן אקוויפר ההר - מאגר המים התת-קרקעי הגדול שמימיו זורמים גם לכיוון השפלה. משש מאות מליון הקוב שמספק המאגר בשנה, שואבת ישראל באזורים שונים כחמש מאות. השליטה במקורות המים הייתה מאז ומתמיד מוטיבציה מרכזית להמשך הכיבוש. במסגרת תכנית שנקראה בשם (המטעה) "שימור מקורות הירקון" מוקמו אלקנה והתנחלויות אחרות שאישרה ממשלת המערך בשנות השבעים, ב"אזורים הקריטיים" לשאיבה. מאז הכיבוש ב-1967 ודרך הסכמי אוסלו אסרה ישראל על הפלשתינים לקדוח בארות חדשות, אך באדמות מסחה ובידיה, כמו באדמות שנותקו כבר מקלקיליה וטול כרם, פועלות עדיין בארות רבות מהתקופה שלפני 1967. השאיבה מהן עשויה להפחית מעט את יכולת השאיבה בישראל. בניתוקם של הכפרים מן הבארות מרוויחה ישראל רווח כפול - שליטה על מקורות המים וחיסולה המעשי של פרנסת הכפרים. ואכן מאז יוני 2002 עזבו כבר כ-4,000 תושבים את אזור קלקיליה.חשוב לומר - לא בהפרדה, לא בביטחון ולא בשלום עניינה של הגדר. טרנספר ושליטה על מקורות המים הם הדלק הבוער במנועיהם של הדחפורים הישראליים.

(C) Indymedia Israel. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Indymedia Israel.