Upcoming Events

  • No upcoming events available
 

ניווט

 

רשת אינדימדיה העולמית

  • www.indymedia.org
 

ראיון עם אנרכיסט ירדני

גרסת להדפסהגרסת להדפסהSend to friendSend to friendPDF versionPDF version

„איננו צריכים לבקש אישור מאלו אשר נגדם אנו נאבקים"

ראיון עם האנרכיסט הירדני ח.ב

בתחילת 2008 הופיע טקסט תחת הכותרת "מבט עכשווי על אנרכיזם בירדן" במספר אתרים אנרכיסטים. קוראים רבים הופתעו מכיוון שקיומם של אנרכיסטים בירדן לא היה ידוע לפני כן. אותם אנרכיסטים התארגנו כעת בקבוצה והצטרפו לארגון הסוציאליסטי "שמאל חברתי". בראיון זה מדווח האנרכיסט ח. ב. על התנועות החברתיות בירדן , על "השמאל החברתי" ועל התפקיד שהאנרכיסטים לוקחים במאבקים השונים נגד נאו-ליברליזם, שחיתות ומלחמה.

המערכת: לפני זמן קצר התחברו להן מספר קבוצות ויחידים בירדן וייסדו את תנועות ה"שמאל החברתי". האם תוכל לספר לנו משהו על כך בקצרה?

ח.ב: קבוצה של מרקסיסטים אשר נטשו את המפלגה הקומוניסטית, פעילים באיגודים מקצועיים ואינטלקטואלים שמאלנים אשר מעולם לא היו חברי מפלגה התאספו יחד ופירסמו קריאה משותפת של השמאל החברתי בירדן. עם הזמן התאספו עוד ועוד פעילים מכלל הספקטרום של השמאל תחת הארגון החדש. מדובר בפאן-ערביסטים סוציאליסטים, מרקסיסטים וגם אנרכיסטים. הסיבה שאנו כאנרכיסטים הצטרפנו לארגון היא מפני שהוא מספק לנו הגנה פוליטית. בפגישתנו הראשונה עם אנשי השמאל החברתי הבהרנו שנצטרף רק תחת התנאי שפעילותנו לא תוגבל. הם אמרו שהם מוכנים לכך, שהם יתמכו בנו ושאין בכוונתם לתת יד לקיומה של אוירה סמכותנית. כל זה היה בסדר מבחינתנו.

השמאל החברתי ניסה לאחר מכן לארגן שביתה כללית אשר נכשלה ושבמהלכה נכלאו שני אנרכיסטים מכיוון שחילקו כרוזים. אל ג'זירה דיווחו על מעצרם. היינו גם מאוד פעילים בארגון אירועי הנכבה.אנו מנסים כאנרכיסטים לגרום למה שאנו מכנים "אנרכיזציה" בשמאל החברתי. רוב הפעילים המרקסיסטים-לניניסטים מחזיקים בקונצפט של ה"צנטרליזם הדמוקרטי", אנו אבל שואפים להקמתם של ועדים מקומיים ואוטונומים בתוך התנועה.אחד מהחלקים החשובים ביותר של התנועה הם פעילי האיגודים. הם ברובם פעילים שמעולם לא היו במפלגה, אבל פעילים מזה 30 או 40 שנה באיגודים. רובם מבוגרים מאיתנו ומרקסיסטים, אך הם קרובים אלינו האנרכיטסים הרבה יותר מאשר חברי המפלגה.כמה חברים מאורגנים בשמאל החברת?

עיתון השלטון אשר כמובן נאמן לחלוטין לשלטון, כתב ששבועיים לאחר הקמת התנועה מנו חבריה כבר יותר מ1000 איש. לאחר הידיעה הזאת הופסק הדיווח עלינו, מכיוון שהפכנו ליותר ויותר בטוחים בעצמנו ואף הרחקנו לכת בכך שהעלבנו שרים מסוימים בפומבי. אני משער שכרגע מספר הפעילים נמצא בסביבות ה2000, למרות ששיתוף הפעולה האחרון עם האיגוד האלטרנטיבי "העובדים היומיים" כנראה הביא לעלייה במספר הפעילים.מהו התפקיד של נשים אצלכם?

בשמאל יש פחות נשים מגברים אבל הוא בהחלט פמיניסטי ונגד דיכוי האישה. לימודי מגדר הם חלק מתנועתנו. יש לנו הצעה שבכל ועד יהיו לפחות 40% נשים. לצערינו עדיין לא הגענו למכסה הזאת.איך מגיב בית המלוכה והשלטון כלפיכם?

כל מה שאנו עושים הוא למעשה לא חוקי מכיוון שאיננו אירגון רשום ורשמי. גם אם נהיה ארגון שכזה, נצטרך לבקש אישר לכל מה שאנו עושים: להפגנות, לחלוקת כרוזים וכו... . אנו מקבלים תמיד איומים מצד השלטון שנישלח לכלא לתקופה של עד שלוש שנים.האם נתקלתם לעיתים קרובות בדיכוי פוליטי?

באופן כללי סופר לנו על ידי הפעילים המבוגרים יותר באריכות על מעצרים, התעמרויות, התקפות עליהם ברחוב וכו... אבל מאז שאנו חלק מהשמאל החברתי השלטון מטריד אותנו פחות, ולכך ישנם גם סיבות. המדינה יודעת שבזמן האחרון התחזקנו מאוד כך שאם הם יתחילו איתנו נוכל גם להסלים את המצב. הסיכויים להעצר מאוד גדולים שמישהו חלק מקבוצה קטנה, אבל מאז שאנחנו בשמאל החברתי יודע השלטון שבאפשרותנו להסלים את המצב. הם לא רוצים לתת לנו את ההזדמנות הזאת ומתחמקים מכך על מנת שהתקשורת לא תדווח עלינו עוד יותר. לפני זמן מה נעצרו שני אנרכיסטים בזמן שהם ריססו גרפיטי פוליטי. מכונית של השירות החשאי הגיח פתאום ולקח את שניהם. הם בילו שבוע בכלא של השירות החשאי שבו גם התעמרו בהם ועוד שבוע בכלא המרכזי. לאחר מעצרם נעצרו עוד אנרכיסט ואנוכי. בילינו יומיים בצינוק ואז עוד ארבעה ימים בבית הכלא המרכזי. זה היה מזעזע. אבל הדברים זזים כרגע שוב טוב יותר ויש לנו גם תוכניות חדשות.

נדמה כאילו המדינה נמצאת במגננה מסוימת מפני שהשמאל החברתי מתחזק והם אינם יודעים איך הם יכולים לטפל בכך.

נכון, ולמען האמת אנחנו בעצמנו חצינו את הגבול. בעבר זה היה מספיק לבקר את המצב הכלכלי הכללי על מנת להסתכן בעונש מעצר, אבל אנו התחלנו לבקר אישים בעמדות חשובות ושרים וזה מקשה על המדינה להתמודד איתנו. כמה אנשים חושבים שאירן מממנת אותנו (צוחק) ולפעמים אנו מקבלים שיחות טלפון מצד השלטון בו אנו נשאלים אם באמת פירסמו הצהרה מסוימת כי הם כל כך מופתעים מהעניין.כרגע ישנם דיונים אינטנסיבים בשמאל החברתי האם כדאי להירשם בתור ארגון או מפלגה רשמית וישנם כמובן דעות לכאן ולכאן. איך מתפתח הדיון הזה?

יש את אלו אשר בעד הרישום כהתאחדות מותרת וישנם את אלו שמתנגדים לכך. אלו אשר מתנגדים לרישום, והם לרוב הרדיקלים בתוך הארגון, טוענים שזה לא נכון לבקש אישור מהשלטון, בסופו של דבר, השלטון הוא מי שבו אנו נאבקים. איננו יכולים לבקש אישור מאלו אשר נגדם אנו נאבקים. לשלטון אין שום לגיטימציה. הצד השני מעוניין ברישום כדי שהתנועה תוכל לגדול ושלא נהיה נתונים תחת האיום של מצער של עד שלוש שנים רק בגלל שאנו חלק מהארגון הזה.

מה הם הנושאים העיקריים בהם אתם מתעסקים? אני תחת הרושם שיש לכם אג'נדה אחת לתחום הירדני הפנימי ושנייה לנושאים שמחוץ לירדן.

למעשה ישנם ארבע אג'נדות שונות: האג'נדה של השמאל החברתי לענייני הפנים בירדן והאג'נדה לענייני חוץ והאג'נדה של הארנכיסטים לענייני חוץ ופנים. המטרות של השמאל החברתי הן לא מאוד מרחיקות לכת כמו אלו של האנרכיסטים. השמאל החברתי דורש את הפסקת ההרעבה של האוכלוסיה על ידי הנאו-ליברלים ואת מכירתה של הארץ לתאגידים בין-לאומיים. נקודה נוספת היא החילון של המערכת והמאבק הכללי ליותר חרויות ליותר צדק חברתי, למערכת בריאות וחינוך טובה יותר כמו גם מאבק למען הסביבה.

והאנרכיסטים?האנרכיסטים בירדן שואפים לשינוי עמוק בשמאל הירדני ומנסים לקדם צורות חדשות ופחות מסורתיות של מאבק. אנו יכולים ללמוד מהנסיון של פעילים בלבנון או במצרים מהשימוש שלהם באינטרנט למען מטרותיהם. אולי אוכל להדגים בעזרת דוגמא למה אני מתכוון: בשמאל החברתי הוחלט שאנו חייבים לעשות משהו בקשר למותו של מחמוד דרוויש והציעו להזמין מישהו שידבר על המשורר. אנו חשבנו שזה יהיה הרבה יותר טוב לצאת לרחוב עם מצלמת וידאו ולראיין אנשים סתם כך על המשורר, על ההשפעות של דרוויש עליהם וכל מה שעולה להם לראש. אנו נגד המקצועונות האליטיסטית הזאת שבה מישהו אומר לך מה נכון ואיך הדברים עובדים, אנחנו העדפנו לשאול את האנשים ברחוב. זאת הגישה שלנו.זוהי אם כן הגישה שלכם למאבק נגד נאו-ליברליזם ולמען החלשת השלטון ומוביליזציה של אנשים בתוך ירדן. מה העמדה שלכם לבעיות מחוץ לירדן כמו למשל בעירק, בישראל-פלסטין או בלבנון?

השמאל החברתי תומך בהתנגדות, גם בחמושה, בעירק בפלסטין ובלבנון. לצערנו אבל כמעט ואין קבוצות התנגדות שמאלניות שבהן אנו יכולים לתמוך. שמענו על קיומם של קבוצות התנגדות קומוניסטיות בעירק, אבל לא הצלחנו ליצור עימם קשר ולכן אנו תומכים בפרויקטים אזרחים בעירק כמו איגודי עובדים או ועדות נשים. בלבנון אנו רואים את ההתנגדות החמושה כלגיטימית אבל מבקרים את הפוליטיקה של החיזבאללה. יש לנו אבל קשרים טובים לשמאלנים בלבנון וגם למפלגה הקומוניסטית שם. בנושא פלסטין אין עמדה אחידה לשמאל החברתי. ישנה יותר מהצעה אחת לפתרון הסכסוך וישנם עמדות מאוד שונות אחת מהשנייה. לנו כאנרכיסטים מוצבת גם השאלה, איך פתרון של הסכסוך ועמדתנו כלפי המדינה משתלבים. השאלה שאנו מציבים לעצמנו היא כיצד ניתן להגיע לפתרון של בלי מדינות. קיומה של מדינה פלסטינאית עצמאית היא בעלת חשיבות עצומה להרבה אנשים. אני חושב שלכולנו יש הרבה מאוד רעיונות אבל רובנו תומכים בהתנגדות כל עוד הפלסטינים מרגישים שהם הגיעו לפתרון הרצוי. זה יכול להיות פתרון של מדינה אחת או של שתיים. אנו נתתמוך כנראה בכל פתרון שהפלסטינים מוצאים לנכון.

נדמה לי אבל שרבים מהאנרכיסטים פה מזדהים עם החזית העממית לשחרור פלסטין.כן, זה נכון. יש לכך סיבות רבות ואולי גם קשור לכך שהחזית העממית הייתה בעצם הארגון השמאלני הראשון בירדן. האמת היא שאני חושב שפתרון של מדינה אחת הוא לא ראליסטי (בניגוד לעמדתה של החזית).

האם ישנם הרבה פירסומים ליברטרים בערבית? בעמאן נתקלתי בדי הרבה פירסומים מרקסיסטים.

בספרייה של האוניברסיטה בעמאן ישנה מחלקה גדולה למרקסיזם. שם אבל הצלחתי למצוא גם ספרים בערבית על אנרכיזם, למשל הספר של דניאל גארין (אנרכיזם- מושג ופרקטיקה) או ספר אחר שדן באנרכיזם ואמנות. מצאתי גם ספר מרקסיסטי שמבקר את האנרכיזם, אבל זה היה מאוד מרקסיסטי, כלומר מלא דעות קדומות כנגד האנרכיזם. בספרות המרקסיסטית ניתן אבל גם למצוא ביקורת כמו למשל על המהלכים כנגד התנועה האנרכיסטית של מאכנו או כנגד המלחים בקרונשטאדט. הספרים החשובים ביותר אבל הם אלו על מלחמת האזרחים בספרד. יש גם תרגום Do It! Scenarios of the Revolutionשל רומן מעניין בשם
מאת ג'רי רובין שהיה אנרכיסט וקשור גם לפנתרים השחורים. אבל יש לנו גישה גם לספרים באנגלית.יש כאן הרבה יותר קומוניסטים מאנרכיסטים. איך אתה הגעת לרעיונות אנרכיסטים?דרך האמנות. הרבה אנרכיסטים כאן פעילים בסצנת האמנות. הדבר הראשון עליו למדתי שהיה קשור לאנרכיזם היה תנועת הדאדא. אחרים הושפעו מפעילים של האי.אס.אם שעברו דרך עמאן.


תרגם ולא ערך מגרמנית : הבריגדות השחורות על נהר האוסה

תגובות

Random Image

00430032_lss
 

חדשות

שלישי 13 דצמבר 2011
שני 12 דצמבר 2011
שבת 10 דצמבר 2011
חמישי 8 דצמבר 2011
רביעי 7 דצמבר 2011
שלישי 6 דצמבר 2011
שני 5 דצמבר 2011
שבת 3 דצמבר 2011
חמישי 1 דצמבר 2011
רביעי 30 נובמבר 2011
שלישי 29 נובמבר 2011
שני 28 נובמבר 2011
ראשון 27 נובמבר 2011
חמישי 24 נובמבר 2011
רביעי 23 נובמבר 2011
 

Other Press

רביעי 9 נובמבר 2011
רביעי 19 אוקטובר 2011
שני 17 אוקטובר 2011
חמישי 8 ספטמבר 2011
ראשון 21 אוגוסט 2011
שישי 3 יוני 2011
עוד...
 

שלב תכנים

שלב תוכן Features

שלב תוכן Newswire