Upcoming Events

  • No upcoming events available
 

ניווט

 

רשת אינדימדיה העולמית

  • www.indymedia.org
 

"סוגרות", הפרד ומשול

גרסת להדפסהגרסת להדפסהSend by emailSend by emailPDF versionPDF version

ביום חמישי הקרוב (15.6) ידון בית המשפט המחוזי בתל אביב בעתירת חברי הנהלת מכללת ת"א-יפו, המבקשים להוציא צוי מניעה לארבעה פעילים/ות מקבוצת "סוגרות", במטרה למנוע מהם/ן מלהפגין מול בתי חברי ההנהלה כנגד בניית מעבדת ניסויים בבעלי-חיים במכללה.

מעבר להיותנו בצד הזה או האחר בוויכוח על טיבם של ניסויים בבעלי-חיים, אפילו על מיקום הויכוח בסדר היום הציבורי, אני מרגישה שכולנו צריכים/ות להתייצב מאחורי קבוצת "סוגרות", שלמעשה תייצג בבית המשפט משהו מהותי ורחב (ונשגב) הרבה יותר מפעילותה שלה עצמה.

כולנו שמענו כבר אינספור פעמים את אימרת האימים הישנה-נושנה, "תחילה הם באו לקחת את הקומוניסטים, ולא פצחתי פה, כי לא הייתי קומוניסט...". אבל זה לא רק זה. יש כאן משהו מעמיק יותר.

לעניות דעתי - ואני מניחה שמושאי ההפגנות ירגישו אחרת - מסתתר יסוד חיובי, "מאשש חיים" כמו שאומרים בלעז, בהפגנות הללו מול בתים פרטיים בפרוורים שלווים של ערי לווין. דווקא ביחס לאנשים שנגדם מפגינים.

ההפרדה הזאת בין היותנו "בעלי תפקידים" (חיילים, לוחמי חופש, שוטרים, מנכ"לים וכן, גם אקטיביסטים) לבין היותנו בני-אדם מרעילה אותנו, משקיעה אותנו ובסופו של תהליך גם מכשירה אותנו לבצע ולקבל את הזוועות הנוראיות והבנאליות. במסווה של הגנה עלינו כפרטים, זו מעטפת שלמעשה כולאת אותנו, ומבטיחה שלעולם לא נמצא את דרכנו.

לכן, מעבר לעמדות הפוליטיות, אני מברכת על פעילויות כמו זו של "גוש שלום" כאשר הם אספו מידע אודות קצינים בצה"ל, כמו גם על פעילויות מחאה של הימין כנגד רכוש ובתי שוטרים שנטלו חלק בפינוי התנחלויות. צריך לקבור את האשליה לפיה השלכות מעשינו במסגרת עבודה או תפקיד, אסור שיבואו להתדפק על דלתנו לאחר שפשטנו את המדים וטבלנו באמבטיה. זה לא רק בטחון אכזב, אלא גם עלבון לאנושיות שלנו, הניסיון לכפות הבדלה שכזו באצטלה של שימור "מרווח נשימה" (כפי שבג"ץ עשה בעבר).

אני נתלית כצפוי בלקחי משפט נורמברג שישים שנה אחורנית, אבל גם עושה איתם עוד כמה צעדים, אולי קצת פחות קלים. בנורמברג נקבע חד-משמעית שצירוף המילים "רק בצעתי פקודות" לא פוטר אדם ממלוא כובד האחריות; ואני תוהה ושואלת, האם "אל תטרידו אותי בבית על מה שאני עושה בעבודה" לא מושתת, בסופו של דבר, על הגיון הפרדה זהה ל"רק בצעתי פקודות"?

אסור להעניק לעצמנו או לאחרים/ות את האפשרות להחביא את מה שאנחנו עושים/ות - בייחוד את הסבל שאנחנו גורמים/ות - מאחורי מדים, תפקידים, מקצועות, מדע או אידיאולוגיה. כן, אני יודעת שזה אמור להיות מובן מעליו, אבל עובדה.

אותם מדענים, מנכ"לים ויושבי-ראש שהגישו את העתירה המדוברת משתוקקים - כפי שמתבטא בציטוטים שלהם בעיתונות - שנבין את עוגמת הנפש הנגרמת להם בבתיהם, שנתייחס אליהם לא כאל פונקציות קרות, אלא כאל בני-אדם מוחשיים. אבל זה רק כל עוד מדובר בסבל שלהם. מפני שכאשר קבוצת "סוגרות" מעלה לדיון את הסבל שהם עצמם אחראיים לו, במקרה זה סבלם הבל-יתואר של מאות בעלי-חיים, נסוגים המדענים, המנכ"לים ויושבי-הראש חזרה לצל התארים שלהם, דורשים שנתייחס אליהם לא כאל בני-אדם מוחשיים אלא כאל פונקציות קרות, ומנסים בעזרת פסקי דין לכפות שקט בשכונה; דממה שתבודד ותרחיק את אי-הנעימויות למחוז הרשמיות, שבילי הניירת, פגישות המשרד הממוזגות והמחאה ה"לגיטימית".

אי-אפשר לברוח משלמות האחריות שלנו כבני-אדם מבלי לברוח מהיותנו בני-אדם שלמים. לנפגעים - על שלל גווניהם - אין את זכות היתר להפריד בין הפגיעה שהם חווים ובין חייהם הפרטיים. אני טוענת (ויחד איתי קבוצת "סוגרות", אני מניחה) שזכות זו לא עומדת גם לפוגעים, ושאל לנו לכבד אותה, חרף דבריו של שופט זה או אחר.

אני רוצה לקוות שהימנים שמילאו פיהם מים כשזכות השמאל להפגין נרמסה, ושהשמאלנים שנהגו באופן זהה אל מול רמיסת זכות הימין להפגין, למדו והחכימו. אני רוצה לקוות שהרבה אנשים יגיעו לבית המשפט בשביל לתמוך ב"סוגרות", או לכל הפחות יעקבו אחר הפרשייה, מתוך זיהוי לב העניין והבנה של מה באמת עומד כאן על הפרק. כן, זוהי "הזכות להפגין" המפורסמת, נכון, אבל גם יותר מזה: זו ההכרזה שהאישי הוא פוליטי, או יותר נכון שאין "אישי" ואין "פוליטי". יש רק אנחנו.

כפי שהמשורר השמנמן ואיש האיגודים המקצועיים האמריקאי בן השבעים, יוטה פיליפס, אמר בהקשר של איכות הסביבה: "כדור הארץ לא גוסס, אלא הוא הולך ונרצח. ולאלו שרוצחים אותו יש שמות וכתובות..."

למידע נוסף על המשפט, הקבוצה והמעבדה העתידה להפתח:
www.sogrot.org (אתר קבוצת "סוגרות")

תגובות

סליחה, אבל הגנה על בעלי חיים הרבה יותר נשגבת מהזכות להפגין

קודם כל, בשל כך, יש לתמוך בסוגרות

Re: "סוגרות", הפרד ומשול

כל הכבוד על המאמר המוצלח והמרתק, נטע. אם יש מישהו שצריך להיות שם למען ההגנה (מדהים איך זה שדווקא הקטיביסטיות של "סוגרות" צריכות להגן על עמדתן...), אז כנראה שזו גם את.

Random Image

hogan uomo,Android Answers  raquo; Answers Archive  raquo; Fashion Jim by Nsz
 

שלב תכנים

שלב תוכן Features

שלב תוכן Newswire

 

חיפוש