Upcoming Events

  • No upcoming events available
 

ניווט

 

רשת אינדימדיה העולמית

  • www.indymedia.org
 

3 עצורים בהפגנה לציון שבוע ההזדהות הבינלאומי עם בעלי חיים במעבדות

גרסת להדפסהגרסת להדפסהSend by emailSend by emailPDF versionPDF version

ב-20 השנים האחרונות מצוין ברחבי העולם השבוע שבין ה-23 ל-30 באפריל -כשבוע ההזדהות הבינלאומי עם בעלי חיים במעבדות. באירועים בולטים השנה צעדו באנגליה יותר מ-1,200 איש בצעדה נגד פתיחת מעבדת ניסויים באוניברסיטת אוקספורד, ובשוודיה פשטו פעילות "החזית לשחרור בעלי-החיים" על מעבדת ניסויים באוניברסיטת שטוקהולם ושיחררו 126 בעלי-חיים: 99 עכברים, 14 אוגרים ו-13 חולדות. כל בעלי החיים הועברו לבתים חמים ולא יסבלו עוד תחת ידי הנסיינים.
במוקד אירועי המחאה בישראל, שכללו פעולות ישירות והפגנה סוערת, עמדה מכללת תל אביב-יפו המתעתדת לפתוח מעבדה לניסויים בבעלי-חיים.


ביום שני פורסמה בפורום זכויות בעלי-חיים הודעה על פעולה לפיה רוססה מכוניתו של נחמיה פרידלנד, נשיא מכללת תל אביב-יפו, בכתובות "רוצח". הפעולה לא בוצעה על ידי קבוצת סוגרות או בשמה. אנו רוצות לנצל את ההזדמנות הזו ולהזכיר כי האלימות הפיסית והנפשית המופעלת כלפי בעלי החיים במעבדות הניסויים היא קיצונית וקשה ביותר ובה יש להיאבק בנחישות עד סגירת כל המוסדות המתעללים בבעלי-חיים. קבוצת סוגרות לא קראה ולא תקרא לעולם לפגיעות בנפש (בניגוד לנסיינים הפוגעים בבעלי החיים במעבדה) .

ביום חמישי ניסתה המכללה האכזרית ת"א-יפו לקיים טקס חלוקת תארים שליו, אולם השלווה הופרעה... עם תחילת קבלת הפנים בשעה 18:30, החלה הפגנה מחוץ למשכן לאמנויות הבמה בת"א, שם התקיים הטקס. בהפגנה חולקו דפי מידע מיוחדים הפונים לקהל הערב. בוגרות/ים רבות/ים הביעו הזדהות ואף חתמו על מכתבים אישיים לנשיא המכללה. במכתבים מתבקש נחמיה פרידלנד לא להכתים את שמה הטוב של המכללה באכזריות ולא לנסות לשוות לה תדמית אוניברסיטאית על חשבון בעלי-החיים. הבחנו במוטי כהן, מנכ"ל המכללה, וניגשנו לדבר איתו. הוא סיפר שהמכללה כלל אינה שוקלת חלופות ומתכוונת להמשיך בבניית המעבדה כמתוכנן. הסברנו לו שאם זה המצב, הרי גם המאבק שלנו ימשך - עד שהמכללה תחזור בה. בסביבות השעה 19:15 הטקס החל והמוזמנות/ים נכנסו לאולם. בשלב זה החלה ההפגנה להתפזר. מספר פעילות נכנסו לאולם מצויידות בשלטי-בד ענקיים (באנרים) וחיכו לשעת כושר. הטקס נמשך והנאומים נישאו, כשהכריזה המנחה שכעת "נאזין לשיר". ברגע שנשמעו הצלילים הראשונים, פרצו שתי פעילות לבמה, נעמדו לפני שולחן הדוברות/ים, ופרשו בפני הקהל שלט שעליו נכתב: "לעצור את מעבדת הכאב במכללת תל-אביב יפו". גל של מחיאות כפים שטף את האולם. אחת הפעילות דיברה אל הקהל והסבירה לו על האכזריות שבמעבדה. דבריה נקטעו כשניסו להוריד אותה מהבמה, אך היא חמקה ואף נטלה את המיקרופון והמשיכה בנאום. לאחר מספר שניות הורחקו שתי הפעילות מהבניין ע"י שוטרים. מאוחר יותר, מעט אחרי דבריה של נציגת הסטודנטיות/ים, חשפו פעיל ופעילה אחרות באנר שתלו מאחד היציעים באולם. רחש עבר בקהל וכל העיניים נישאו אל המילים "במקום חמלה לומדים אכזריות" שעל הבאנר. הפעילות חמקו החוצה. לכשנדמה היה שהנה משתרר סוף סוף שקט וניתן להמשיך בטקס נשמעו לפתע קולות של בעלי-חיים: כלבים, ברווזים, תרנגולות ועכברים. לאחר זמן ממושך איתרו המאבטחים טייפ שהוסתר מתחת לאחד המושבים ובו קלטת עם הקולות של בעלי-חיים אבל לא לפני שנשמעו מתוכו המשפטים הבאים: "בימים אלה מקימה מכללת תל אביב-יפו מעבדה לניסויים בבעלי-חיים. במעבדה יגרם לבעלי החיים סבל. למשל באמצעות כוויות, סימום, חשמול, גרימת מצבי מצוקה נפשיים והרעבה. במוסדות מכובדים ביותר בעולם לא משתמשים בבעלי-חיים והחלופות להם מגוונות ביותר. ממחקרים ברקמות ועד עבודה בצמוד לחולים. מכללת תל אביב-יפו בוחרת לענות בעלי-חיים במחשבה שזה יביא לה יוקרה. אל תתנו לה" .

ביום שישי בשעה 9:00 בבוקר החל יום פתוח במכללה האקדמית תל-אביב - יפו. וכך התכוננה המכללה ליום הפתוח: השטח הגדול שמחוץ למכללה מתחת לחלונות האודיטוריום נסגר במחסומים, וניידת משטרה חנתה ליד הכניסה. סטודנטיות שחפצו להיכנס נאלצו לעבור חיפוש משפיל בתיקן לוודא שאין להן דפי-מידע שלנו, ותור החל להשתרך מול נקודת הכניסה. סטודנטיות התומכות בנו נכנסו ודיווחו מבפנים ששיחת היום היא המבוכה שנגרמה למכללה בטקס חלוקת התארים לבוגרים בערב שלפני. בינתיים בחוץ התחילו המפגינות בקריאת סיסמאות, שריקה במשרוקיות, תיפוף על תופים מאולתרים ובסך הכל הקימו רעש שנשמע מבפנים היטב וזאת למרות שנאלצנו לעמוד רחוק יותר, עקב המחסומים. אזרח המתנגד למעבדה, שנכנס קודם פנימה יצא כעת החוצה ומייד נעצר ע"י המשטרה! על שום מה ולמה? למשטרה פתרונים. הוא הובל בניידת לתחנת המשטרה, שם נחקר, ולאחר זמן קצר שוחרר בתנאים מגבילים.
באותו הזמן באודיטוריום שאל אחד הסטודנטים שאלה בקשר למחאה שבחוץ ובקשר למעבדה. הויויסקטור חנן פרנק החל להשיב לו את התשובה הקבועה שלו, המתחילה בסיפור על ביקוריו ב"בית הלוחם" שם הוא נפגש עם נכים, אלא שהפעם הופסקו דבריו ע"י פעיל שקם ממקומו, עמד מול האולם ושאל את פרנק האם הוא הולך גם לבקר את הנכים נפגעי התלידומיד (תרופה שנמצאה בטוחה בניסויים בבעלי-חיים אך גרמה להיוולדות תינוקות ללא גפיים). הפעיל הוסיף וסיפר לכיתה הסקרנית איך רק לאחרונה הורדה מהמדפים עוד תרופה פופולרית, וויוקס (vioxx) שגם היא נמצאה בטוחה בניסויים בבעלי-חיים וגרמה התקפי-לב ושבץ בבני-אדם. בשלב זה הוצא הפעיל מהאולם, אך בתום היום הפתוח ניגשו מספר סטודנטיות/ים אל הפעיל וביקשו לדעת עוד על התרופות אותן הזכיר. בינתיים בחוץ, עברו המפגינות למדרכה הקרובה יותר למכללה, בלי לחצות את קו המחסומים, והמשיכו בקריאת הסיסמאות והתיפוף, שהדהדו בין קירות האודיטוריום. מעט אחר-כך נכנסו חלק מהמפגינות לשטח המגודר (שטח ציבורי! מדרכה בסך-הכל!) והרעש גבר. בתגובה עצרה המשטרה שתים מהמפגינות, אחת מהן תוך הפעלת כח לא-סביר, והדפה את השאר חזרה אל מאחורי המחסום. המפגינות/ים שנעצרו שוחררו בתנאים מגבילים כעבור כחצי שעה. סטודנטיות/ים שהחלו לצאת לקחו פליירים ברצון וסיפרו שראו במכללה פוסטרים שנתלו נגד המעבדה במקומות שונים - תודה למי שתלו!

כמו היום הפתוח שעבר וכמו הערב לפניו גם הפעם לא הצליחה המכללה לקיים את תכניותיה בשלווה – כך גם יהיה מעתה ועד שתחליט המכללה לא לפתוח את המעבדה!

לתמונות, עידכונים שוטפים, הרשמה לרשימת התפוצה ולדעת איך ניתן לקחת חלק אקטיבי במאבק היכנסו לאתר
www.sogrot.org

נודה לכם מאד באם תוכלו לעזור בהפצת סרטון אשר הוכן לקראת היום הפתוח ונמצא בקישור המצורף

עד שכולן/ם יהיו חופשיות,
קבוצת סוגרות

צילום: מור קורן


צילום: מור קורן


צילום: מור קורן


צילום: מור קורן

Related

http://www.sogrot.org/cruelty.php

http://sogrot_il@yahoo.com

תגובות

Random Image

2609003604_5f3b0d7d3c
 

שלב תכנים

שלב תוכן Features

שלב תוכן Newswire

 

חיפוש