Upcoming Events

  • aspdbsSYxEveN(Now)
  • FYmfxrNdHhoTuCMGZdu(Now)
  • sYHxWCtpkBsn(Now)
  • JzEOYLobeddxCwy(Now)
  • TZPcexyFQvgFXrFdkvj(Now)
 

ניווט

 

רשת אינדימדיה העולמית

  • www.indymedia.org
 

קרבן הקפיטליזם כמשת"פ עם עושקו

גרסת להדפסהגרסת להדפסהSend by emailSend by emailPDF versionPDF version

.
מה מניע המוני עובדים, שברור כשמש שרק יבולע להם מהקפיטליזם, לתמוך בו ולהשתעבד לו?
פיתיון החלום האמריקאי הצליח להעלות בחקתו תמימים רבים שבלעו את המיתוס המבטיח שאם רק יצטרפו למרוץ העכברושים הדורסני, יזכו גם הם להשתכשך במועדון המיליון.
.

וכך אלה הנופלים ברשת הכסף של אשליית הקפיטליזם * הופכים לקרבנות המוכנים לבלוע כל לוקש מבית היוצר של יחצני הממון, כולל את אותה האגדה (רובין הוד בסגי נהור) המספרת שככל שהשלטון גוזל יותר מהעניים ומחלק יותר לעשירים – כך ייטב לעניים. צריך אכן כשרון מניפולטיבי אדיר כדי למכור לעניים את הסיפור הזה. וסביר להניח שהעניים מוכנים לבלוע את הגלולה המרה כי היא עטופה בצמר גפן ורוד מתקתק, באשליה של חיים מתוקים המחכים ממש מעבר לפינה. כי בדמיונם של השועטים במרוץ העכברושים, גם הם (או-טו-טו) בשועים, ומבחינתם רק פסע מפריד בינם לבין העושר. האצנים משוכנעים שאם רק יגבירו את הקצב, וישימו לעמיתיהם פה ושם רגל, יצליחו לפרוץ קדימה ויותירו את הערב-רב מאחוריהם. ההצטרפות אל החינגה היא רק עניין של זמן, אז בינתיים זה ממש לא נורא אם "יחגגו העשירים לפנינו".

התחרותיות הרומסנית שכרוכה בשעיטה על מסלול הכסף משרתת את השלטו-הון, המנצל את חוסר הסולידריות שבקרב המתחרים ואת נכונותם להכשיל זה את זה, לטובתו.

וכך אותו נשק ישן נושן של "הפרד ומשול", מצליח בקלות מפתיעה להפיל את המשתתפים במרדף הכסף אל הקרשים.

סיסמת שלטון ההון: "עובדי ישראל התפלגו" -
עובדי מכרות ים המלח כמשל

בקרב עובדי מכרות ים המלח קיימת הפרדה בין פועלי חברת כוח אדם שתנאיהם מחפירים, לעובדים רגילים שתנאיהם סבירים. ולכן שתחת ש"פועלי כל המפעל יתאחדו" ויהיו מלוכדים - הם "מלוחדים" (מלשון לחוד).
United we stand – divided we fall, והמילכוד הקפיטליסטי אכן מצליח להפיל את העובדים בפח.

יתכן שאותם פועלים (פועלי ים המלח כמשל) ששפר גורלם אדישים לגורל אחיהם העשוקים, ואולי הם אף מרוצים מן העובדה שאת "העוגה" צריך לחלק בין פחות משתתפים. מצד שני, לא מן הנמנע שאותה חוסר סולידריות שהם מגלים כלפי עמיתיהם מקורה בפחד **. בפחד שאם יעזו לפתוח את הפה, יושלכו גם הם אל מעגל עלובי החיים ההולך ומקיף אותם, הולך וסוגר עליהם. כי האינטרס הקפיטליסטי הוא שהעובדים "יראו וייראו". ומסיבה זו "העניים הם תמיד פה", כי לעוני המרוד יש תפקיד חשוב בחברה הקפיטליסטית – הוא האיום ששומר על העובדים שלא יסטו מהתלם.

וככה מצליח השלטו-הון המפריט והמפריד, לבודד קבוצה אחר קבוצה ***, לעשוק מיגזר אחר מיגזר.

ואף אחד לא קם - וכולם עומדים על הדם.

ולאחר שהצליחו לרמוס את הקבוצות החלשות, הם מטילים על עוד ועוד ציבורים מורא, מרות וגזרות, גוזלים מהם את שאריות הגזר, וכופים עליהם לקבל בהכנעה את השוט.

ההפרדה (כמו ההפרטה) חיונית לשלטו-הון -

כי אם כל העובדים ינוצלו בו-זמנית, הם עלולים לקום על עושקיהם כאיש אחד. אך אם יפרידו ויסכסכו ביניהם (גם בעזרת התקשורת), ויצליחו לפורר את המסה האנושית האדירה לקבוצות קטנות, יהיה להם "עסק" עם קבוצות חלשות שניתן "לטפל" בהן, עם עובדים שינגפו באחת בפני מגף הרודנות הדורסנית של ההון.

כי כאשר כבשה לכבשה זאב - הזאב בעדר מזנב.

ישראל כמושבת עונשין

נדמה שישראל הפכה למושבת עונשין של אריסים וצמיתים, של אסירים בארץ גזירה שבלתי אפשרי כמעט להימלט ממנה. כי כדי להשתחרר יש צורך בכסף ובדרכון זר, פריטים שאינם מצויים בדרך כלל בכיסו של העובד הפשוט. עובדה שהשלטו-הון מנצל כדי להפוך את המדינה למחנה כפייה של עבדים נרצעים, המשועבדים לעבודה.

אלא שהיום כבר איש לא יבלע את הלוקש ש"העבודה משחררת".

--------------------

* מסך הכסף תוצרת הוליווד עובד שעות נוספות כדי לשטוף את מוח הציבור בפולחן הכסף.

** כמו בכל משטר טוטליטרי ישראל מלאה היום באנשים שמפחדים. הם מ-פ-ח-דים, הם מ-פ-ח-דים, והם ממש מ-פ-ח-דים לפתוח את הפה.

*** משטר רודני ידוע לשימצה הצליח בשיטה נואלת זו להפריד ולבודד מן הציבור הרחב קבוצות מיעוטים כמו משוגעים, נכים, ההומוסקסואלים, חברי המפלגה הקומוניסטית ועוד מיני קבוצות שוליים חלשות. סיסמתו של משטר זה היתה: "ולאחר מכן - העולם כולו".

בישראל עשו דה-הומניזציה ודמוניזציה לערבים, עשקו את העם הפלשתיני וניצלו את הפועלים. עם שוך העידן הפלשתיני ייבאו לישראל עובדים זרים ש"זכו" בתנאים מחפירים ב"חסות" ממשלת ישראל, משום שחברות כוח האדם שהעובדים הזרים משועבדים להן קשורות בשלטון. ולאחר שהישראלים הסכינו עם ההתעמרות במיעוטים, בא תורם.
בהתחלה רומסים את החלשים, בעקבותיהם ידרסו קבוצות חזקות יותר תוך הסתת הציבור נגדם.
"ולאחר מכן - העובדים כולם".

תגובות

Re: קרבן הקפיטליזם כמשת"פ עם עושקו

i don't agree that, as marx put it workers "have nothing to lose but their chains"

as you say it is useful for ruling class to divide
workers, but this means that a significat number of them will be better off than others and will have something to lose.
I think they do understand that pretty well and they also understand the effort it takes to redistribute power. the choice of political inactivity is a pretty undestandable one for many people. the problem is not so much that people are fooled into thinking they have a stake in the capitalist system as it is that they have real reason to be cautios about opposing it.

of course this does not mean we should not work for democracy but that this work does not consist of complaining about people being fooled.

Random Image

The Real History of Having Settled To Complete Reviews
 

שלב תכנים

שלב תוכן Features

שלב תוכן Newswire

 

חיפוש