Upcoming Events

  • No upcoming events available
 

ניווט

 

רשת אינדימדיה העולמית

  • www.indymedia.org
 

על גל האנטישמיות החדש

גרסת להדפסהגרסת להדפסהSend by emailSend by emailPDF versionPDF version

מה עומד מאחורי גל זה וכיצד להלחם בו?

על הגורמים לצמיחה מחודשת של האנטישמיות.

בסוף השבוע הותקפה בחורה צעירה שמשום מה תוקפיה חשבו שהיא יהודיה. ששה צעירים תקפו את האם הצעירה בת ה23 שהייתה ברכבת נוסעים לייד פריס. הגברים הצעירים מזוינים בסכנים חתכו את בגדיה ואת שערה וציירו שלושה צבעי קרס על בטנה.
התקפות אנטישמיות הפכו לעניין של שגרה באזור בו הפשע התרחש, אך לא רק שם, אלא בחלקים שונים של אירופה וגם בארצות אחרות. מעשי פשע כתקיפת בתי כנסת, חילול קברות יהודים, אלימות פיזית כלפי יהודים הולכים ומתפשטים.
יש להלחם בגל אנטישמי זה, אולם כדי להלחם בו יש להבין את שורשיו.
האנטישמיות המודרנית היא פרי שקיעת החברה הקפיטליסטית, והיא נפוצה בקרב מעמד הביניים המתרושש המחפש שעיר לעזזאל. לא במקרה התנועה הפשיסטית והנאצית בגרמניה נשענה על מעמד זה. בנוסף למעמד זה גם עניים מאוד שנזרקו ממעגל הייצור מקבלים בקלות יחסית את האידיאולגיה הגזענית של שנאת הזרים והם רואים גם ביהודים זרים. התחרות הכלכלית של מעמד הביניים הנמוך מצמיח בקלות שנאה למתחרים "הזרים".
שורשי האנטישמיות אינם קשורים למעשיה של מדינת ישראל כלפי הפלסטינים, אולם ללא כל ספק הם שופכים שמן על המדורה. מדינת ישראל המעודדת את היהודים להזדהות ולהגן על הפשעים שהיא מבצעת, מסייעת למעשה לגל האנטישמי.
האנטישמים נוהגים כלפי היהודים בדיוק כפי שהימין הקיצוני בישראל נוהג כלפי הערבים. לא אחת אנו עדים למשל למשחקי כדור רגל בהם אוהדי בית"ר קוראים קריאות קצובות "מוות לערבים". אנו שומעים לא אחת על "הסכנה הדמוגרפית". רק אתמול מנשה הקיצוני הביא מאמר המצטט את אחד האחראים לחינוך בצפון הארץ שהודיע על הסכנה הנוראה שעובדה שיש יותר תלמידים ערבים מיהודים. הפרעות של אנשי כך ודומיהם בתושבי חברון הם בדיוק אותה תופעה. המסע המאורגן כנגד "העובדים הזרים" בארץ המעודד על ידי הממשלה, המאשימה את העובדים הזרים באבטלה שייכת לאותה מדיניות ימנית לאומנית. האפליה ארוכת השנים כנגד הפלסטינים בישראל ובמיוחד בירושלים אף היא שייכת לכאן. ובסוגרים אעיר שגם האפליה רבת השנים כנגד היהודים הערבים שייכת למדיניות זאת.
כל עוד שהבסיס הכלכלי החברתי המצמיח תופעות חוליגניות אלו יימשך גם השנאה ל"זרים" תמשך משום שהיא משמשת את שליטי השיטה הנרקבת המפנים את הזעם המצטבר מהם והלאה אל "הזרים", כמו הפועלים הזרים, או מיעוטים לאומיים, דתיים או אתנים.
את הדרך כיצד להלחם באנישמיות הראו דווקא הבולשבקים הרוסיים. ראשית הם בנו מפלגת עובדים שבה היו חברים כל העובדים מכל הלאומים. הם היו מסוגלים לכך משום שהאידיאולוגיה בה הם החזיקו הייתה אינטרנציונליזם ולא לאומנות מסוג כל שהוא.
שנית הם גינו כל תופעה של פריבלגיות מסוג כל שהוא לקבוצה לאומית כל שהיא, ובתנאים של רוסיה הם ראו בלאומנות הרוסית הגדולה את הלאומנות המסוכנת ביותר.
שלישית הם הכירו בזכות ההגדרה העצמית של כל הלאומים המדוכאים. לאחר מהפכת אוקטובר הם הכירו אפילו בזכות של קבוצות שלא הגיעו לכלל התפתחות מלאה של עמים. למשל היהודים והם העניקו את בירוביג'אן כחבל אוטונומי יהודי. חבל מאוד שפתרון זה לא יצא אל הפועל בהצלחה רבה, משום שאז לא היינו תקועים ביצת דמים.
רביעית הם ארגנו משמרות פועלים שהגנו על מגורי ומקום עבודתם של הקבוצות שהיו תחת התקפה לאומנית. לא אחת פועלים רוסיים הגנו בכוח הזרוע על יהודים כנגד "המאות השחורות", הארגון הפרוטו פשיסטי ברוסיה שהקדים את הפשיסטים במערב אירופה.
על בסיס זה הם ארגנו את העובדים מכל הלאומים תחת הדגל של אחוות עמים אינטרנציונליסטית.
מסיבה זו יהודים רבים תמכו בבולשבקים.
מדיניות זאת הייתה הפוכה למדיניות של הסטלניסטים שעלו לשלטון במהפכת נגד פוליטית שחיסלה את המפלגה הבולשביקית . הסטלניסטים הסוביטים השתמשו בנשק הישן של שנאת הזרים כולל היהודים.
דוגמה מצוינת כיצד להלחם בדמגוגיה הלאומית הראו העובדים בספרד במרס השנה, לאחר התקפת טרור כאשר הממשלה ביודעין שיקרה והאשימה את המחתרת הבסקית במעשה הנבלה. העובדים הן הספרדים והן הבסקים יצאו בהפגנות משותפות כנגד הטרור והפילו את ממשלת הימין הלאומנית.
יש להפיק לקחים אלו בכל העולם הן באירופה והן בישראל. עד כמה מצבנו היה שונה אילו לאחר כל מתקפת טרור נפשעת, בין אם זו של טרור המדינה כנגד נשים זקנים וילדים פלסטינים, או פעולת טרור אישי של חמאס למשל, המוני הישראלים והפלסטינים היו מפגינים יחד.
עד כמה מצבנו היה שונה, אילו היו מתארגנות קבוצות עובדים וצעירים יהודים ופלסטינים כדי למנוע למשל פרעות של המתנחלים כנגד הפלסטינים.
יש להוסיף כי מה אסור לעשות, מספקים לנו דווקא ההנהגה הציונית הימנית בצרפת למשל, אשר במקום להתאחד עם המוני ההמהגרים הערבים מצפון אפריקה כנגד הפשיסטים של לה פן, הם תמכו בפשיסטים הצרפתים בבחירות. לה פן וחברין מתרכזים הטיפוח השנאה למהגרים הערבים. ברור שהדבר רק הוסיף לשנאת הערבים ליהודי צרפת. גם השלטון מעודד את האיבה למוסלמים, למשל במסע כנגד כיסוי הראש שאינו אלא צביעות, שכן נוצרים ראשיים לענוד צלבים קטנים על צווארם. המדיניות של שלילת אזרחות מילדים בני מהגרים אף היא מעודדת שנאה לערבים. יש גם לבקר את מדיניות המפלגה הקומוניסטית הצרפתית שלא אחת תמכה באיבה זו כלפי המהגרים.
מה לא לעשות מספקים לנו כל אותם ציונים ימניים אשר מטיפים להמוני היהודים לא להאבק יחד עם העובדים המאורגנים הלא יהודים כנגד קבוצות אנטישמיות.
השנאה לרעיון זה של מאבק משותף של כל העובדים וההמונים בכלל ללא כל קשר למוצא לאומי, עדתי, דתי, אתני מיני, או אורינטציה מינית, מאפיין את אנשי הימין בכל מקום בעולם כולל בארץ.

תגובות

Re: על גל האנטישמיות החדש

התוקפים של אותה בחורה היו מוסלמים, ורוב המכריעה של מתקפות על יהודים כיום באירופה מתבצעת על ידי מוסלמים. לכן התאוריות שלך לא אוביקטיביות ומעורפלות

Re: על גל האנטישמיות החדש

לבר
התגובה שלך היא שיקוף של התעמולה האנטישמית כלפי הערבים. שלא המקרה התברר כי מאחורי הכותורות הצעקניות בדבר התקיפה היה מקרה מבוים. השאלה עתה מי ביים אותו ולמה?

Random Image

 Media România
 

שלב תכנים

שלב תוכן Features

שלב תוכן Newswire

 

חיפוש