הועלה לאתר והערות לעדי, posted by Liat, [212.129.3.33], June 07, 2002 - 03:09. Viewed 8 times.
מידע משתמשטקסט
Liat
(79 posts total, last post: June 22, 2002 - 12:07)
הערות לעדי:
1. באשר לשמות, כמה כללי אצבע: ראשית, "עבד" הוא עבד בערבית, ושמות שמתחילים בעבד אל- משמעותם עבד האלוהים, והשם שאחריו הוא אחד מ-99 כינוייו של האל, כגון אל-קאדר (הכל יכול), אל-רחים (הרחום) או פשוט אללה. abdel או abdul באנגלית יש לתרגם לעבד אל- בעברית, מלבד השם עבדאללה, שמופיע במילה אחת. כלל נוסף: בדרך כלל ' באמצע מילה מציינת את האות ע, ולכן sa'd הוא סעד ולא סאד, למשל. הצירוף gh באנגלית מציין אות שנהגית כמו ר, ונכתבת כמו ע, ולכן נוטים לתעתק אותה כ-ע' (ע עם גרש), תעתוק של gh כ-ג מחקה את השימוש האנגלי ואין לו כל כך קשר להגיה בפועל. בכל אופן, אין לתעתק את זה ח', כפי שעשית מידי פעם. בנוסף, h הוא לפעמים באמת ה, ולא ח. איך לדעת? אי אפשר לדעת בלי לדעת קצת ערבית או בלי להכיר את השמות, אבל יש כמה שמות חוזרים: מהדי, טאהא, בהא.
2. יש להבחין בין הפגזה, שהיא ירי פגזים (מתותחים או מטנקים, למשל), אשר בדרך כלל מופיע כ-shelling והפצצה, שהיא הטלת או הנחת פצצות, שבדרך כלל מופיעה כ-bombing.
3. הכי חשוב: לעבור על התרגום לפני שליחתו. דיוק הוא מאוד חשוב לדברים האלה: ברגע שהקורא עולה על טעות גסה אחת, הוא מטיל ספק במלאכת התרגום כולה ומפקפק שהתרגום אכן מדויק. זה גם מכפיל פי כמה את העבודה של מי שעובר על התרגום שלך, שכן היא או הוא נאלצים לבדוק מילה מילה מול הטקסט המקורי. לפעמים הגוף (גבר או אישה) משתנה באמצע המשפט או הפסקה, לפעמים הזמן הדקדוקי לא עקבי. כאשר Gaza Strip מתורגם כ"גדה המערבית" ו-west כדרום, הקורא מפקפק שאכן התרגום מדויק.

אני מקווה שזה עוזר,
ליאת

דו"ח שבועי, 30.5.2002
הפרות זכויות אדם בשטחים הכבושים הפלסטיניים
פורסם במקור באתר המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, עזה
http://www.pchrgaza.org/files/W_report/English/2002/30-05-2002.htm
(תורגם ע"י עדי שניידר)

* 6 פלסטינים נהרגו על ידי כוחות הכיבוש הישראלי
* המשכת הפלישות הישראליות לאיזורים פלסטינים ומעצר של אזרחים פלסטיניים
* במה שנראה כהרג מכוון, אישה פלסטינית ואחייניתה נהרגו על ידי כוחות ישראלים.
* המשכת המצור המוחלט על השטחים הפלסטינים הכבושים ומגבלות חדשות במחסום אל-תופאח בכניסה לאיזור אל-מסאוי ברצועת עזה.
* איזורים נרחבים של אדמה חקלאית פלסטינית נהרסו, ומספר מתקנים אזרחיים נהרסו ברצועת עזה.

הקדמה
אחרי המתקפה רחבת ההיקף בערי הגדה המערבית אשר החלה ב-29 במרץ 2002 והפריסה מחדש של כוחות הכיבוש הישראלים אל מחוץ לערים אלה, פלישות לשטחים פלסטינים כבושים אשר נמצאים, נומינאלית, תחת שליטתה של הרשות הפלסטינית, היו למעשה שבשגרה. השבוע, כוחות ישראלים פלשו לערים ג'נין, טולכרם, קלקיליה, רמאללה, בית לחם וחברון אשר בגדה המערבית. פלישות ישראליות לשטחים פלסטינים לא עוררו כל תגובה בינלאומית, לא ממדינות ערב ולא מחוגים בינלאומיים רחבים יותר, בניגוד לתגובה למתקפה הישראלית רחבת ההיקף באפריל. במהלך פלישות אלה, כוחות הכיבוש הישראלים הרגו אזרחים פלסטינים נוספים, עצרו מאות במחנות מעצר, הרסו איזורים נרחבים של אדמה חקלאית וכן בתים ומתקנים אזרחיים.
השבוע, כוחות הכיבוש הישראלים השתמשו בכוח רב נגד אזרחים פלסטינים והפגיזו איזורי מגורים פלסטינים. שישה אזרחים פלסטינים נהרגו, כולל אישה ואחייניתה. ביום שלישי, 23 במאי, גבר פלסטיני צעיר נהרג כאשר כוח הכיבוש הישראלי הפגיז בתים במחנה הפליטים רפיח בדרום רצועת עזה.
ביום שבת, ה-25 במאי, במה שנראה כהרג מכוון, כוחות הכיבוש הישראליים הרגו אישה פלסטינית ואת אחייניתה, בשעה שרעו את עדרן בכפר עמק עזה, מדרום לעזה. כוחות ישראלים פתחו באשר אל שתי האזרחיות ללא סיבה הנראית לעין. לאחר מכן, כוחות ישראלים נעו לעבר האיזור וירו לעבר החוות הסמוכות. אש אחזה בשדה, וגופן של שתי הנשים עלה באש.
ביום שבת, 26 במאי, אזרח פלסטיני נהרג על ידי כוחות הכיבוש בעת פלישה ישראלית לטולכרם. ביום שלישי, 28 במאי, אזרח פלסטיני דימם למוות לאחר שנפצע על ידי כוח כיבוש ישראלי במהלך פלישה הישראלית לג'נין.
באירוע נוסף אשר נראה כהרג מכוון, כוחות הכיבוש הישראלים ירו למוות באזרח פלסטיני מכפר יטמה בגדה המערבית כאשר חזר הביתה מחוותו.
ברצועת עזה, כוחות ישראלים פלשו לעוד איזורים בשליטת הרשות הפלסטינית השבוע. ביום רביעי, 24 במאי, כוחות הכיבוש הישראלים נעו כ-1200 מטר לשכונת אל-זיתון בעיר עזה והרסו מחרטה. שבע בתי מלאכה ומפעלים סמוכים וכן שני בתים ניזוקו גם הם. כוחות ישראלים טענו שבתי המלאכה שהותקפו ייצרו מרגמות, אבל תחקיר המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, בתי המלאכה הללו שמשו רק למטרות אזרחיות וככל הנראה הותקפו במסגרת ניסיון שיטתי של הכוחות הישראלית לפגוע בתשתית ובכלכלה הפלסטינית. ביום חמישי, ה-23 במאי, כוחות הכיבוש הישראלים הרסו 22 חנויות ברפיח. ביום ראשון, 26 במאי, כוחות ישראלים הרסו למעלה מ-30 דונאם של אדמה חקלאית במזרח עזה.
כוחות הכיבוש הישראלים המשיכו בעוצר מוחלט אשר נכפה על השטחים הכבושים הפלסטינים כמין עונש קולקטיבי נגד העם הפלסטיני. כוחות ישראלים הפרידו בין איזורים פלסטינים וכך הפכו אותם לקנטונים. ברצועת עזה, כוחות הכיבוש הישראלים חילקו את הרצועה לשלושה איזורים מבודדים למשך מספר שבועות. הם שללו גישה של תלמידים לסטודנטים ולאוניברסיטאות, של עובדים למקומות עבודתם, והפרו את זכויותיהם הכלכליות, חסרתיות ותרבותיות. תוך הפרה של חופש התנועה, כוחות הכיבוש הישראלים כפו תנאים חדשים במחסום אל-תופאח וכך הפרידו את ח'אן יונס מאיזור אל-מואסי הסמוך. הם הנהיגו אמצעים חדשים לבדוק "כרטיסים מגנטים" שהונפקו לתושבי האיזור בשבוע שעבר. המרכז הפלסטיני לזכויות אדם קיבל תלונות מעשרות נשים וילדים שיצאו מהאיזור ולא הורשו להיכנס אליו. השבוע, שלושה אזרחים פלסטינים, כולל תינוק בן יומו, נפטרו במחסומים ישראלים.

הפגזות ופלישות לשטחים פלסטיניים
*************************
חמישי, 23.5.2002
**************
בשעה 1:00 בלילה לערך, כלי רכב כבדים ישראלים, התקדמו, תחת גיבוי של הפגזה כבדה, כ-300 מ' לתוך שכונת קאשטה ולאיזור בלוק או., הסמוך לגבול המצרי, מדרום לרפיח, רצועת עזה. במהלך הפלישה, שנמשכה עד 3:00, הכוחות הישראלים הרסו 22 חנויות הנמצאות בבעלות משפחת קאשטה.
חמישה בתים נפגעו קשה כתוצאה מההפגזות:

1. ריהוט ומוצרי חשמל של בית ששטחו 150 מ"ר בעל גג אזבסט, בו גרים 8 בני אדם, הנמצא בבעלותו של עבדאללה מוסבאח מוואפי, נפגעו קשה. הכוחות הישראלים שמו את הריסות החנויות בתוך הבית.
2. הכוחות הישראלים הרסו גדר של בית קומה אחת ששטחו 200 מ"ר, בו גרים 15 בני אדם, הנמצא בבעלותו של אשרף עבד אל-כרים סולימאן קאשטה. עמודי התמך של הבית נסדקו.
3. הכוחות הישראלים הרסו גדר של בית קומה אחת ששטחו 180 מ"ר, בו גרים 8 בני אדם, הנמצא בבעלותו של סעיד מחמוד חמאד קאשטה. שלושה מעמודי התמך של הבית נסדקו.
4. עמודי התמך של בית בן שלוש קומות, ששטחו 300 מ"ר, בו גרים 15 בני אדם, הנמצא בבעלותו של יוסף מוחמד מחמוד קאשטה, נסדקו.
5. הכוחות הישראלים הרסו גדר וחדר של בית בעל גג אזבסט ששטחו 180 מ"ר, בו גר בן אדם אחד, הנמצא בבעלותו של סוהאליה סולימאן עבד אל-האדי קאשטה.

ארבעה אזרחים פלסטינים נפצעו מהאש הישראלית:

1. פידא נביל זיאדה, בת 18, נפצעה קשה מכדור בראשה.
2. מוחמד סאלח אל-סידודי, בן 15, נפצע מרסיס בראשו ובידו השמאלית.
3. חוסיין נזמי מוואפי, בן 17, נפצע מרסיס ברגלו הימנית.
4. פראג' עבד אל-חי אבו לבדה, בן 30, נפצע מרסיס בבטנו.

בנוסף לכך, התשתית באיזור ניזוקה קשות.

בשעה 2:00 לערך, כוחות הכיבוש הישראלים, מלווים בטנקים ונגמש"ים, פלשו לכפר סילת אל-חארטיה, ממערב לג'נין בצפון הגדה המערבית. הם הטילו עוצר, פרצו לבתים וערכו בהם חיפוש.
במהלך הפלישה, הכוחות הישראלים פתחו באש לעבר בתים, ועבד אל-כרים נג'יב ג'רדאת, בן 60, נפצע מכדור ברגלו, בזמן שהיה בדרכו למסגד לתפילת שחרית. לפני שהם נסוגו מן הכפר, הכוחות הישראלים עצרו 2 פלסטינים:
1. שאדי אחמד אל-סעדי, בן 19.
2. אמיר מוסא מוחי אל-דין, בן 18.

בשעה 18:00 לערך, כוחות הכיבוש הישראלים הממוקמים בגבול המצרי, מדרום לרפיח, פתחו באש לעבר בתים פלסטינים שהופגזו באותו הבוקר. אזרח פלסטיני, בסאם חמאד קאשטה, בן 30, נהרג מאש חיה בחזהו. לפי חקירת הארגון לזכויות האדם הפלסטיני, קאשטה נורה בשעה שעזר לקרוביו לפנות את ביתם, אשר נפגע בהפגזה הישראלית בבוקר.שישי, 24.5.2002
*************
כחלק ממדיניותם השמה למטרה מתקנים ורכוש פלסטיני אזרחי, כוחות הכיבוש הישראלים הרסו בית מלאכה בשכונת אל-זיתון בעזה, וכתוצאה מכך גרמו נזק כבד מפעלים סמוכים.

לפי חקירת ארגון זכויות האדם הפלסטיני, בערך בשעה 1:00, כלי רכב צבאיים כבדים, התקדמו כ-1200 מ', תחת גיבוי של הפגזות כבדות, לתוך שכונת אל זיתון בדרום מזרח עזה, כשהם מגיעים מכיוון כביש גישה למתנחלים, המקשר בין צומת אל-שוהדא וצומת אל- מנטאר, במזרח העיר. בערך בשעה 3:15, הכוחות הישראלים הטמינו פצצות במחרטה בעלת גג פח הנמצא בבעלותו של אחמד איבראהים מחמוד עאשור, והרסו אותה. לפי הבעלים, בית המלאכה ניצב על שטח של 400 מ"ר, והכיל 12 מחרטות לייצור מכונות לחיתוך שיש. המוצרים נמכרו דרך קבע בגדה המערבית. כתוצאה מההתקפה, תשעה פועלים פלסטינים שעבדו בבית המלאכה, איבדו את מקור הכנסתם העיקרי. הכוחות הישראלים הרסו אדמה חקלאית פלסטינית של גידולי ירקות ועצי זית ששטחה 4 דונם הנמצא בבעלותו של עלא נזמי דאלול. שבעה אזרחים פלסטינים הועברו לבית החולים שיפא בעזה, סובלים מהלם פציעות שנגרמו להם בשעה שניסו להמלט מן האיזור.

מספר בתי מלאכה ומפעלים סמוכים נפגעו:

1. בית מלאכה לצביעת כלי רכב בעל גג פח, ששטחו 500 מ"ר, הנמצא בבעלותו של אסעד מוחמד אסעד אל-אסווד.
2. מפעל למיכלי גז ביתיים ולחלקי ערכות בישול על גז, ששטחו 1500 מ"ר, בו עבדו 20 בני אדם, הנמצא בבעלותו של מוסא איברהים אישתאווי:
* הקיר הצפוני נהרס ע"י בולדוזר.
* הגג והקיר החיצוני של המפעל ניזוקו קשות.
* תנור נהרס.
* חדר לשטיפת מתכת נהרס.
* רשת החשמל נהרסה.
* תנור חשמלי לצבע ניזוק קשות.

3. מפעל למשאבות מים בעל גג פח, מתקני השקיה וחלקי חילוף לרכב, ששטחו 300 מ"ר, בו עבדו 2 בני אדם, הנמצא בבעלותו של אסמעיל מוסטפא מוחמד אל-זרד:
* גדר המפעל נסדקה
* הגג ניזוק
* רשת החשמל נהרסה
* תנור ניזוק

4. בית מלאכה לצביעת מתכת בעל גג פח, ששטחו 300 מ"ר, בה עבדו 3 בני אדם, הנמצא בבעלותו של חאדר מחמוד תופיק אבו שאחלה:
* קירות בית המלאכה נסדקו
* רשת החשמל נהרסה
* מכונה חשמלית לצביעת מתכת התקלקלה
* כמות גדולה של חומרי גלם וכימיקלים הושמדו.

5. מפעל פיברגלס בעל גג פח ששטחו של 450 מ"ר, לייצור מתקני שעשועים לגני ילדים וגנים ציבוריים , בו עבדו 8 בני אדם, הנמצא בבעלותו של חמיס ג'אסר עבדאללה חסבאללה:
* קירות המפעל נסדקו
* הגג ניזוק קשות
* רשת המים והחשמל נהרסה
* בית מלאכה, ששטחו 300 מ"ר, הנמצא בבעלותו של המפעל ניזוק קשות

6. בניין מסחרי בן שתי קומות, ששטחו 650 מ"ר, הנמצא בבעלותו של ח'אלד וחסן יוסף עבד אל-קאדר אל-סירחי:
* החזית הדרומית של הקומה השניה נסדקה
* 9 דלתות פלדה של חנויות נהרסו
* 4 דלתות פנימיות נהרסו


7. נגריה בת שלוש קומות, ששטחה 650 מ"ר, הנמצאת בבעלותו של מוחסן יוסף עבד אל-קאדר אל-סירחי:
* החזית הדרומית של הבניין נסדקה
* דלתות כל החנויות נהרסו
* כל החלונות נשברו
* מספר רהיטים שיוצרו בבית המלאכה הושמדו
* מספר מכונות התקלקלו

8. מפעל לחומרי צביעה בעל גג פח, ששטחו 1000 מ"ר, בו עבדו 2 בני אדם , הנמצא בבעלותו של מוחמד מוחמד איברהים אל-שריף:
* הגג והקירות החיצוניים ניזוקו קשות
* רשת החשמל ניזוקה
* מספר חלונות נשברו


בנוסף לכך, שני בתים, הנמצאים כ-500 מ' מבית המלאכה של עאשור, נפגעו:

1. מספר חלונות ודלתות של בית בן שתי קומות, ששטחו 400 מ"ר, בו גרים 6 בני אדם, הנמצא בבעלותו של עבד עלי מוחמד דאלול, ניזוקו.

2. מספר חלונות ודלתות של בית בן שתי קומות, ששטחו 400 מ"ר, בו גרים 7 בני אדם, הנמצא בבעלותו של מוסטפא עלי מוחמד דאלול, ניזוקו.

בשעה לערך15:00, כוחות הכיבוש הישראלים, בליוות כלי רכב צבאיים כבדים, פלשו, תחת כיסוי של הפגזה כבדה, לטולכרם ומחנות הפליטים טולכרם ונור שאמס והשתלטו עליהם. פגז פגה בדירה בבניין אל-דאבע במערב העיר, הנמצא בבעלותו של חסן מחמוד חסן ג'מיל, בן 33. הכוחות הישראלים הפגיזו את הבית מאיזור הנמצא כ-300 מ' מהבניין. בעל הדירה, אשתו, הנאדי מוחמד עבד אל-רחים דעבס, בת 30, וארבעת ילדיהם, בני 1 עד 9, נפצעו מרסיסים.


שבת, 25.5.2002
************
במה שנראה כהרג מכוון, חיילי הכיבוש הישראלי הרגו אישה ופלסטינית ואחיינתה בזמן שהם שרעו את עדרן בכפר עמק עזה, מדרום מזרח לעזה.

לפי חקירת ארגון זכויות האדם הפלסטיני, ולפי עדויות של עדי ראייה, בשעה 16:00 לערך, כמאל סאלח סולימאן אבו עוליאן, בת 40, ואחיינתה אנוור עולייאן סאלח אבו סעיד, בת 12, רעו את עדרן כ-400 מ' מהגבול המזרחי של רצועת עזה, ממזרח לכפר עמק עזה. פתאום, וללא כל סיבה נראית לעין, כוחות הכיבוש הישראלים בגבול פתחו באש לעבר האיזור. שתי האזרחיות הפלסטיניות נפצעו מאש חיה. לאחר מכן, טנק ויחידת רגלים התקדמו כ-200 מ' לתוך האיזור. הם פתחו באש לעבר חוות באיזור, שגרמה להצתת השדה ולשריפת שתי הנשים הפצועות. חמישה אמבולנסים התקדמו לעבר האיזור למקום לאחר שהוזעקו ע"י אחיה של הילדה שראה את האירוע מרחוק, אך האמבולנסים לא הצליחו להתקרב לפצועים בגלל ירי אינטנסיבי של כוחות הכיבוש הישראלים. בערך בשעה 19:00, הכוחות הישראלים נסוגו מן האיזור והאמבולנסים יכלו להגיע לשתי הקורבנות, אך מצאו אותן שרופות לחלוטין.

בשעה 20:30 לערך, 20 טנקים ישראלים, מלווים בגיבוי של הליקופטרים ותחת גיבוי של הפגזה כבדה, פלשו לבית לחם. הם הטילו עוצר על איזורים גדולים בעיר. לאחר מכן, כוחות הכיבוש הישראלים השתלטו על בניין והקיפו את ביתו של מוחמד שהאדה באיזור וואדי מעאלי. הם קראו ברמקולים לשהאדה ולמשפחתו, אישה וארבעה ילדים, לצאת מביתם ולהכנע. הכוחות הישראלים נסוגו מהאיזור בערך בשעה 4:00 לפנות בוקר, ביום למחרת, לאחר שהפחידו אזרחים פלסטינים מבלי שביצעו כל מעצרים.

ראשון, 26.5.2002
**************
אחר הצהריים, כוחות הכיבוש הישראלים, מלווים בעשרות טנקים ונגמש"ים, ותחת גיבוי של הפגזה כבדה, פלשו לטולכרם בגדה המערבית. אזרח פלסטיני, אסעד איברהים אל-קוטוב, בן 57, נהרג מאש חיה בראשו. בשעה 1:00 לערך, כוחות הכיבוש הישראלים פתחו באש לעבר ביתו של אל-קוטוב. כשהוא ניסה לעבור מחדרו למקום בטוח יותר בתוך הבית, הוא נפגע מאש חיה בראשו.

בערך בשעה 23:30, כוחות הכיבוש הישראלים, מלווים בבולדוזר, כשהם מגיעים מכיוון הגבול המזרחי של רצועת עזה, התקדמו כ-400 מ' לתוך מזרח העיר עזה. מיד לאחר מכן, בולדוזר ישראלי הרס אתר המשמש את כוחות הבטחון הלאומי הפלסטיני, והרס שטחים נרחבים של אדמה חקלאית פלסטינית:

1. הבולדוזר הרס דונם אחד של אדמה חקלאית בה גידלו ירקות ועצי זית, הנמצאת בבעלותו של מוחזיה חסן מוחמד מוחיסן.
2. הבולדוזר הרס דונם אחד של אדמה חקלאית בה גידלו ירקות ועצי זית, הנמצאת בבעלותו של מוחמד מוחמד עבדאללה מוחיסן.
3. הבולדוזר הרס דונם אחד של אדמה חקלאית בה גידלו ירקות ועצי זית, הנמצאת בבעלותו של שעבאן מוחמד עבדאללה מוחיסן.
4. הבולדוזר הרס דונם אחד של אדמה חקלאית בה גידלו ירקות ועצי זית, הנמצאת בבעלותו של רבחי חסן עלי ג'ינדיה.
5. הבולדוזר הרס דונם אחד של אדמה חקלאית בה גידלו ירקות ועצי זית, הנמצאת בבעלותו של עבד אל-האדי מוחמד עלי איאד.
6. הבולדוזר הרס דונם אחד של אדמה חקלאית בה גידלו ירקות ועצי זית, הנמצאת בבעלותו של מהדי מוחמד עלי איאד.
7. הבולדוזר הרס דונם אחד של אדמה חקלאית בה גידלו ירקות ועצי זית, הנמצאת בבעלותו של עלי מוחמד עלי איאד.
8. הבולדוזר הרס דונם אחד של אדמה חקלאית בה גידלו ירקות ועצי זית, הנמצאת בבעלותו של חוסיין מאנסור עלי חאמטו.
9. הבולדוזר הרס 2 דונמים של אדמה חקלאית בה גידלו ירקות ועצי זית, הנמצאת בבעלותו של רזק מנסור עלי חמאטו.
10. הבולדוזר הרס דונם אחד של אדמה חקלאית בה גידלו ירקות ועצי זית, הנמצאת בבעלותו של מוחמד יוסף מוחסן.
11. הבולדוזר הרס 4 דונמים של אדמה חקלאית בה גידלו ירקות ועצי זית, הנמצאת בבעלותו של פרח דאוד ואחיו.
12. הבולדוזר הרס 4 דונמים של אדמה חקלאית בה גידלו ירקות ועצי זית, הנמצאת בבעלותו של עלי סעדי חמדי חמדי חמאטו.
13. הבולדוזר הרס דונם אחד של אדמה חקלאית בה גידלו עצי זית, הנמצאת בבעלותו של סעיד יוסף אחמד אל-מוע'אני.
14. הבולדוזר הרס דונם אחד של אדמה חקלאית בה גידלו עצי זית, הנמצאת בבעלותו של מחמוד כאמל איבראהים מוע'אני.
15. הבולדוזר הרס דונם אחד של אדמה חקלאית בה גידלו עצי זית, הנמצאת בבעלותו של עבד אל-כרים איבראהים מוע'אני.
16. הבולדוזר הרס 4 דונמים של אדמה חקלאית בה גידלו עצי זית, הנמצאת בבעלותו של בשיר סאלם דאוד.
17. הבולדוזר הרס 4 דונמים של אדמה חקלאית בה גידלו עצי זית, הנמצאת בבעלותו של מודאללה סאלם מוחיסן.
18. הבולדוזר הרס דונם אחד של אדמה חקלאית בה גידלו עצי זית, הנמצאת בבעלותו של דיאב יוסף אחמד מוע'אני.
19. הבולדוזר הרס 4 דונמים של אדמה חקלאית בה גידלו עצי זית, הנמצאת בבעלותו של סלאמה סעיד עבדאללה ג'ינדיה.


שני, 27.5.2002
***********
בשעה 4:30 לפנות בוקר לערך, כוחות הכיבוש הישראלים פלשו שוב לאיזור בית לחם. הם השתלטו לחלוטין על הערים בית לחם, בית ג'אלה ובית סאחור, וכן על כפר אל דוחא ועל מחנה הפליטים אל -דהיישה. הם פרצו לבתי פלסטינים, במיוחד במחנה הפליטים אל דהיישה ובמרכז העיר בית לחם. הכוחות הישראלים, מלווים בחוקרים, פרצו לביתו של מוסא חמאש, חותנו של אחמד אל-מוע'ראבי, פעיל פתח המבוקש על ידי הכוחות הישראלים. הם חקרו את אשתו של אל מוע'ראבי והשפילו את דיירי הבית. במהלך הפלישה הישראלית למחנה הפליטים אל דהיישה, 2 ילדים פלסטינים נפצעו מאש ישראלית:
1. עבדאללה איברהים עבדאללה אל-עיסא, בן 15, נפצע קשה מאש חיה שגרמה לו לחתך בעורק ירכו הימנית.
2. נאזר איברהים עבדאללה אל-עיסא, בן 15, נפצע מאש חיה בידו השמאלית.


בנוסף לכך, במהלך הפלישה הישראלית, מספר בתים נפגעו. הכוחות הישראלים השתלטו על בית ספר של אונרו"א ועל בנייני ארארס. הם פרצו למשרדי תחנת הרדיו בית לחם 2000 והרסו את הדלתות והריהוט. הם גם החרימו ציוד שידור, וניתקו את שידורי תחנת הרדיו.

בשעה 13:00 לערך, כוחות הכיבוש הישראלים התקדמו לעבר שכונת אום אל שאריאת ברמאללה, הגדה המערבית. מיד לאחר מכן, הם הקיפו בניין דירות בן שלוש קומות, בו מתגוררות 4 משפחות. הם הורו למשפחות, תוך שימוש ברמקולים, לצאת מן הבניין. לאחר מכן, הם הכריחו את מוסטפא עלי מוטייר, בעל סופרמרקט בן 32, להכנס עמם לבניין, והשתמשו בו במגן אנושי. לאחר שהם ערכו חיפוש בבניין, הם החזיקו אותו יחד עם דיירים אחרים. לפני נסיגתם מהאיזור, הכוחות הישראלים עצרו נערה פלסטינית, עביר זידאן, בת 21, ונער צעיר, מוחמד אל-נובאני, בן 20, ולקחו אותם למחנה מעצר ממערב לרמאללה. הנערה שוחררה בערב, והנער נשאר במעצר.


שלישי, 28.5.2002
*************
בשעה 2:30 בלילה לערך, כוחות הכיבוש הישראלים, מלווים בעשרות טנקים ונגמשי"ם, ותחת גיבוי של הפגזה כבדה, פלשו לג'נין. אזרח פלסטיני, יוסף סאלח שוראים, בן 55, נהרג מאש חיה בברכו, בזמן שהיה בדרכו למסגד. הכוחות הישראלים הותירו את שוראיים לדמם למוות בלי להציע לו כל עזרה רפואית, למרות שפציעתו הייתה מתונה. 2 אזרחים פלסטינים נוספים נפצעו:
1. ערסאן עוואדי אל-קורייני, בן 80, נפצע מרסיס בראשו.
2. נאסר חסן סלאח, בן 33, נפצע מאש חיה בידו הימנית.

הכוחות הישראלים פרצו לבתים, ריכזו אזרחים ברחובות ובחצרות ועצרו 9 מהם:
1. ווצפי חסן קבחאה, בן 39.
2. חאלד אמין אל-חאג', בן 38.
3. איימן חסן מוחמד, בן 33.
4. מאמן אל מובאייד, בן 29.
5. אשרף מוחמד אבו חייטאן, בן 32.
6. ג'וואד מחמוד אבו סיבאע, בן 28.
7. פאווזי רע'ב אל-סעדי, בן 24.
8. עבד אל-ג'באר ח'ליל ג'ראר, בן 25.
9. רמי עוואד עווארטני, בן 25.

בשעה 8:00 בבוקר לערך, כוחות הכיבוש הישראלים התקדמו כ-800 מ' לתוך צפון בית חאנון בצפון רצועת עזה. הם הסתערו על אתר המשמש את כוחות הבטחון הלאומי הפלסטיני. הכוחות הישראלים עצרו 2 אנשי כוחות בטחון פלסטינים והחרימו את רוביהם ואז נסוגו מהאיזור.
בערך בשעה 17:00, כוחות הכיבוש הישראלים בגבול המצרי, מדרום לרפיח, פתחו באש לעבר בתי פלסטינים בבלוק או. ובמחנה הפליטים רפיח. ילד ואישה נפצעו:
1. עבדאללה מרואן אל ריחאווי, בן 14, נפצע מאש חיה בישבנו.
2. לאמיה עבדאללה גוניים, בת 21, נפצע מרסיס בפניה.


בשעה 21:00 לערך, 3 טנקים ו 6 נגמש"ים ישראלים התקדמו לתוך כפר ביתוניא, בדרום מערב רמאללה. הם הקיפו את ביתו של חסן יוסף, מנהיג פוליטי בשורות החמאס בגדה המערבית. הם קראו לדיירי הבית תוך שימוש ברמקולים. כשאשתו של יוסף וששת ילדיהם יצאו מהבית, הכוחות הישראלים עצרו אותם. הם חקרו את אשתו של יוסף בקשר למקום מחבואם של יוסף ובנו נסארללה. בשעה 21:30 לערך, הכוחות הישראלים פתחו באש לעבר הבית. האש הישראלית נמשכה עד חצות. אש פרצה בחדר האורחים וחלונות הבית נשברו. הכוחות הישראלים נסוגו מהאיזור בשעה 1:00 בלילה, לאחר שערכו חיפוש בבית.


רביעי, 29.5.2002
*************
בשעה 13:00 לערך, כוחות הכיבוש הישראלים בגבול המצרי, מדרום לרפיח, פתחו באש לעבר בתי פלסטינים בבלוק או. ברפיח. 5 אזרחים פלסטינים נפצעו:
1. פאווזי פאייז אבו טאהא, בן 15, נפצע קשה מכדור דום-דום בחזה.
2. זוהיר ח'אמי אל זומאר, בן 46, נפצע מכדור דום-דום ברגלו הימנית.
3. איאד מוחמד אבו טאהא, בן 33, נפצע מרסיס בירכו הימנית.
4. וואיל חסן אבו ג'זאר, בן 27, נפצע מרסיס בירכו הימנית.
5. מוחמד ג'מאל אל-טוויל, בן 27, נפצע מרסיס באפו.


ירי לעבר אזרחים פלסטינים
************************
שישי, 24.5.2002
*************
בשעה 10:00 לערך, בשעה שמחמוד מוסבאח קדאח, בן 20, מכפר שאקה ממערב לרמאללה, נסע במכוניתו בתוך כפרו, 2 ג'יפים צבאיים הסתערו על הכפר. חיילי הכיבוש הישראלים ירדו מן הג'יפים, וללא כל סיבה הנראית לעין, פתחו באש לעבר המכונית. קדאח נפצע מ-2 כדורים בידו הימנית ובכתף. משפחתו לא הצליחה לפנות אותו לבית החולים בגלל הגבלות על חופש התנועה במחסומים צבאיים. רופא הגיע לביתו, והעניק לו עזרה ראשונה. משפחתו הצליחה לפנות אותו לבית החולים בבוקר למחרת.

בשעה 15:00 לערך, כוחות הכיבוש הישראלים הממוקמים בכביש גישה למתנחלים בין צומת אל-מונטאר לצומת אל-שוהדא, מדרום לעיר עזה, ירו לעבר מספר פלסטינים צעירים שיידו אבנים לעבר הכוחות הישראלים ממרחק של כ-400 מ'. 2 צעירים נפצעו:
1. סאמח מוהנד אבו עמרו, בן 18, משכונת אל שוג'אייה בעזה, נפצע מאש חיה בירכו השמאלית.
2. מוחמד פראג' אל-עמראני, בן 25, משכונת אל שוג'אייה בעזה, מאש חיה בכף רגלו השמאלית.

שבת, 25.5.2002
************
בשעה 15:30 לערך, מספר ילדים וצעירים פלסטינים התאספו בכניסה לכפר מאלכ, ממזרח לרמאללה. הם זרקו אבנים לעבר 4 ג'יפים צבאיים ישראלים שעברו במקום. החיילים הישראלים רדפו אחריהם לתוך הכפר. הכוחות הישראלים הטילו עוצר על הכפר וירו אש חיה, כדורי מתכת עטופים גומי וגז מדמיע לעבר אנשי הכפר. הכוחות הישראלים הקיפו 4 צעירים וילדים פלסטינים בסמטה ופתחו עליהם באש מטווח קצר. ארבעת הצעירים נפצעו:
1. עאמר עבד אל-חמיד אבו רוסתום, בן 16, נפצע מרסיסי האש החיה ברגלו השמאלית וכתפו הימנית.
2. מוחמד ג'ומעה ימין, בן 26, נפצע מרסיסי האש החיה בידו השמאלית.
3. טאהר סרי ע'וניימאת, בן 24, נפצע מרסיסי האש החיה ברגלו השמאלית.
4. מוסא חמאייל, בן 14, נפצע מרסיסי האש החיה ברגלו השמאלית.

בערב, חיילים ישראלים במחסום צבאי ליד קלנדיה, מצפון לירושלים הכבושה, ירו לעבר אזרחים פלסטינים שהיו בדרכם לבתיהם. 2 אזרחים נפצעו:
1. עלי מוחמד עבד אל-סמיע, בן 26, ממחנה הפליטים קלאנדיה, נפצע מרסיסי האש החיה ברגליו.
2. בהא עבד אל-חמיד שהאדה, בן 17, ממחנה הפליטים אל עמארי, נפצע מרסיסי האש החיה בידיו.

באותו ערב, חיילי הכיבוש הישראלי פתחו באש מתוך נגמש"ים לעבר מכונית אזרחית שנסעה על כביש חברון דורה. הנהג, יאסר שאהדה מוחמד חמדאן, בן 23, נפצע מרסיס בצווארו ובכתפו הימנית.


רביעי, 29.5.2002
*************
במה שנראה כהרג מכוון, כוחות הכיבוש הישראלים ירו למוות באזרח פלסטיני שהיה בדרכו חזרה הביתה מהחווה שלו. בערך בשעה 17:00, מוחמד אחמד דאוד סונובאר, בן 26, מכפר יטמה, מדרום לשכם, רכב על חמורו בדרך חזרה מהחווה שלו, הסמוכה לכביש גישה למתנחלים, לעבר ביתו. כשהוא עמד לחצות את הכביש, חיילים ישראלים יצאו מג'יפ צבאי שסייר, וללא כל סיבה נראית לעין ירו בו למוות. אמבולנס ישראלי לקח את גופתו לאתר המשמש את כוחות הקישור הישראליים מדרום לשכם לפני שגופתו נמסרה לאנשי הרשות הפלסטינית. מקורות צבאיים בישראל טוענים שהתקרית אירעה כאשר חיילים ישראלים ערכו סיור בכפר אוסארין, מדרום לשכם, והם הבחינו בפלסטיני. הם הורו לו לעצור, אך הוא נמלט. החיילים הישראלים ירו בו. הם טוענים שהחיילים חשבו שהצעיר החזיק אקדח, אך הוא בעצם החזיק כלי חקלאי.

שלושה אזרחים פלסטינים מתים במחסומים צבאיים ומחסומי דרכים ישראלים
*******
ביום שבת, 25.5.2002 בשעה בשעה 5:50 בבוקר לערך, תינוק פלסטיני מת זמן קצר לאחר שנולד במחסום צבאי בבית לחם. מוקדם בבוקר, פאדיה כאמל זאול, מכפר נאחלין, במערב בית לחם, קיבלה צירי לידה. בערך בשעה 4:00, בעלה ג'מאל לקח אותה במכוניתו של אחיו לעבר בית החולים בבית לחם. כשהם הגיעו לצומת כפר אל-חאדר, הם נתקלו במחסומי חול שהוקמו על ידי כוחות הכיבוש על מנת לחסום את הדרך. הם נאלצו לצאת מהאוטו ולנסוע במכונית אחרת שהיתה בדרכה לבית לחם דרך כביש אל סידרא-בית ג'אלה. כשהם הגיעו למחסום צבאי באיזור, חיילים ישראלים לא אפשרו להם לעבור. כאבי האישה התחזקו, ובעלה הזמין אמבולנס, שהגיע במהירות. החיילים הישראלים סירבו לאפשר את פינויה של האישה לאמבולנס אך הרשו לרופא מיילד ליילד את התינוק. חייהם של האישה והתינוק היו בסכנה, לכן החיילים הישראלים אפשרו לאמבולנס לעבור לבית החולים. אך התינוק מת בערך בשעה 5:50, זמן קצר לאחר שהגיע לבית החולים.


באותו הבוקר, מוסטפא עבד אל-ג'וואד אל קארוט אל-דקאידק, בן 64, מכפר אל עיזאריה, ממזרח לירושלים הכבושה, מת במחסום צבאי בזמן שהיה בדרכו מירושלים לבית לחם. הוא קיבל התקף לב בזמן שחיכה במחסום הדרכים הצבאי. חיילי הכיבוש הישראלים לא אפשרו לאמבולנס להגיע למקום. שעתיים לאחר מכן, הם הביאו אמבולנס ישראלי, אך אל-דקאידק היה כבר מת.

ברצועת עזה, ביום רביעי, 29.5.2002, ע'אליה אחמד שלאח, בת 70, מרפיח, מתה מהתקף לב במחסום דרכים צבאי, מדרום לדיר אל-בלאח. לפי חקירת המרכז לזכויות האדם הפלסטיני, בערך בשעה 11:00, שלאח הגיעה למחסום הדרכים הצבאי באיזור אבו ח'אולי, מדרום לדיר אל-בלאח, בדרכה לביתה ברפיח. המחסום היה סגור. היא נשארה במחסום עד השעה 17:00. לאחר מכן, היא סבלה מקשיי נשימה. אמבולנס של הסהר האדום היה באיזור. אנשי הצוות הציעו לה עזרה ראשונה, אך מצבה הוסיף להתדרדר. לאחר יצירת קשר עם הצד הישראלי דרך משרד הקישור הפלסטיני, האמבולנס הורשה לעבור במחסום . כשהאמבולנס הגיע למחסום דרכים צבאי נוסף בצומת אל מטאחן, מצפון לחאן יונס, הכוחות הישראלים ערכו חיפוש מקיף בתוך האמבולנס. 20 דקות לאחר מכן, האמבולנס הורשה לנסוע לבית החולים, אך האישה מתה בדרך.


מעצרים
*****
השבוע, כוחות הכיבוש הישראלים עצרו מספר פלסטינים. המעצרים התבצעו במקרים הבאים:
1. במעברי גבול בינלאומיים בשליטת כוחות הכיבוש הישראלים
2. במחסומים צבאיים ישראלים בדרכים ראשיות או מסועפות וכן בכניסה לערים וכפרים.
3. בערים וכפרים פלסטיניים, לרוב בזמן פשיטות על בתים.
4. במהלך פלישה לשטחים בשליטה פלסטינית.

המעצרים שהתבצעו השבוע:

1. רפעת נביל אל-אחרס, בן 20, מסילת אל-זאחר, ג'נין, נעצר בביתו ב-23.5.2002.
2. מחמוד עבד אל-חמיד, בן 20, מסילת אל-זאחר, ג'נין, נעצר בביתו ב-23.5.2002.
3. מוחמד ריאן, בן 22, מבית דיכו, ירושלים, נעצר במחסום דרכים צבאי בכניסה למחנה הפליטים קלנדיה ב-23.5.2002
4. שאדי אחמד אל-סטארי, בן 19, מסילת אל-חארטיה, נעצר בביתו ב-3.5.2002.
5.אמיר מוסא מוחי אל-דין, בן 18, מסילת אל-חארטיה, נעצר בביתו ב23.5.2002.
6. מהדי עומר שאוואר, בן22 , נעצר בביתו ב-23.5.2002.
7. חמדי עומר שאוואר, בן 20, מחברון, נעצר בביתו ב-23.5.2002.
8. מוהנד חמודה אל ג'עבה, בן 21, מחברון, נעצר בביתו ב-3.5.2002.
9. עלא חמודה אל ג'עבה, בן 23, מחברון, נעצר בביתו ב-24.5.2002.
10. סנאע מוחמד שהאדה, בן 26, מקלנדיה, ירושלים, נעצר בביתו ב-24.5.2002.
11. מויאסר אחמד חמודה, בן 51, מחברון, נעצר בביתו ב-28.5.2002.
12. מאג'ד עבד אל-קאדר אבו מארחיה,בן 20, מחברון, נעצר בביתו ב-28.5.2002.
13. אשרף עבד אל-קאדר אבו מארחיה, בן 19, מחברון, נעצר בביתו ב-28.5.2002.
14. חסן עבד אל-קאדר אבו מארחיה, בן 22, מחברון, נעצר בביתו ב-28.5.2002.
15. פיכרי מוחמד חומייד, בן 30, מבית ענאן, ירושלים, נעצר בביתו ב-28.5.2002.
16. ח'אלד איברהים ג'אמהור, בן 24, מבית ענאן, ירושלים, נעצר בביתו ב-28.5.2002.
17. נידאל אחמד רסלאן, בן 31, מאבו קאש, רמאללה, נעצר בביתו ב-29.5.2002.

הארגון הפלסטיני לזכויות אדם לפיכך קורא:
1. לקהילה הבינלאומית להעניק הגנה בינלאומית מיידית ובלתי תלויה לעם הפלסטיני בשטחים הפלסטינים הכבושים.
2. לראשי החותמות על אמנת ג'נבה הרביעית משנת 1949 להתכנס ולנקות בצעדים אפקטיבים על מנת להגן על אזרחים פלסטינים בשטחים הפלסטינים הכבושים בהתאם למחויבותם על פי סעיף 1, להבטיח את כיבודה של האמנה.
3. לקהילה הבינלאומית לחקור ולהעמיד לדין בבית משפט בינלאומי את החשודים בביצוע פשעי מלחמה בשטחים הפלסטינים הכבושים.
4. לצלב האדום הבינלאומי להגביר את נוכחותו, להרחיב את פעילותו ולהגביר את השגחתו בשטחים הפלסטינים הכבושים.
5. לאיחוד האירופי ליישם את סעיף 2 של הסכם ההתקשרות בין אירופה וישראל אשר קובע שישראל חייבת לכבד זכויות אדם.
6. לקהילה הבינלאומית להעניק סיוע הומניטירי ורפואי לעם הפלסטיני, אלה שתנאי חייהם ממשיכים להדרדר כתוצאה מהמצור המתמשך המוטל על ידי כוחות הכיבוש הישראלי על כל השטחים הפלסטינים הכבושים.
26 12
 • תשובות להודעה זו
   נטלי - דיווח LAW באשר לעצירים חולים LiatJune 06, 2002 - 02:40
  nrothmanJune 06, 2002 - 03:06
  הועלה לאתר והערות לעדיLiatJune 07, 2002 - 03:09
  ANTiADiJune 07, 2002 - 12:03
  • סליחה, הועלה 29191 [E]
  LiatJune 07, 2002 - 03:19
   המתקפה הצבאית מסלימה ANTiADiJune 06, 2002 - 14:35
  • הועלה לאתר 29144 [E]
  yulieJune 06, 2002 - 15:23
  yulieJune 06, 2002 - 15:22
  ANTiADiJune 06, 2002 - 16:32
  yulieJune 06, 2002 - 16:54
  ANTiADiJune 06, 2002 - 17:01
      • לא עוד:) [E]
  yulieJune 07, 2002 - 18:01
  ענה להודעה | חזרה לפורום | Forums Overview
  Forums Overview | היכנס | הירשם | אבדה הססמא? Cyphor (Release: 0.19, PHP 4.3.2)