הועלה לאתר - 29061, posted by Liat, [212.129.3.33], June 05, 2002 - 20:34. Viewed 3 times.
מידע משתמשטקסט
Liat
(79 posts total, last post: June 22, 2002 - 12:07)
רפורמות פלסטיניות - החזון הישראלי
http://www.indymedia.org.il/imc/israel/webcast/29061.html
פורסם במקור: יום רביעי, 5 ביוני, 2002
http://palestinechronicle.com/article.php?story=20020605004150370
מאת: רמזי ברוד, עורך ראשי, פלסטיין כרוניקל

תמיד קל לגלות האם ה"רפורמות" הנוכחיות היו תגובה לדרישות הישראליות או הפלסטיניות

מעטים יחלקו על הצורך ברפורמות בשורות הרשות הפלסיטינית. עם זאת, למרות הנימה החיובית של המונח "רפורמות," יש להיזהר מאוד מלעסוק במושג הרפורמות כעת, אחרת, מה שנועד לסייע לעם הפלסטיני במאמציו להשיג ריבונות ועצמאות, עלול להעצים את סבלם.

התעמולה הישראלית טוענת זמן רב מדי כי היא "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון." אלו המגינים על ישראל נסמכים לעתים קרובות על טיעון זה כדי לעורר תמיכה רחבה במטרותיהם בדמוקרטיות המערביות, בייחוד בארצות הברית.

אולם, הטענה לעיל מושמעת לעתים קרובות כשישראל בצרות, בין אם כדי להצדיק טבח שביצעה נגד אזרחים חפים מפשע, או כדי להסיט את תשומת הלב מהפרותיה את החוק הבינלאומי, או אפילו כדי להפריך הצהרה מאת אינטלקטואלים פלסטיניים בטלוויזיה בדבר אי-החוקיות של הכיבוש הישראלי.

הטרגדיה, או טרגדיה אחת מני רבות, נעוצה בעובדה שממשלות רבות ברחבי העולם, ובראשן וושינגטון, מקבלות את התפיסה הישראלית. כך שבנקודה זו בזמן, אין כל דחיפות לחייב את ישראל לשים קץ לאין ספור הפרות של החוק הבינלאומי על ידי ישראל; אין כל דחיפות לחקור את מעשי הטבח הישראליים נגד אזרחים לא חמושים, וגם לא להפסיק את מעשי ההרג היומיומיים בגדה המערבית ובעזה; אין כל צורך מיידי לעצור את הטרור הישראלי המופגן מדי יום בכפרים, מחנות פליטים וערים ברחבי הגדה המערבית. מה שבאמת חשוב ודחוף הוא הצורך הפלסטיני ברפורמות ובדמוקרטיה בת-קיימא.

קשה להתעלם מהצביעות שבדרישה זו.

כיצד ייתכן שאדם כמו ראש ממשלת ישראל אריאל שרון, אשר עינה את העם הפלסטיני במשך שנים כה רבות יהיה כה מוטרד משאלת זכותם של קורבנותיו לבחור את נציגיהם לפרלמנט, למשל, או לרשויות המקומיות?

האם הגיוני לדון בצורך בדמוקרטיה בת קיימא וברפורמות בתוך הרשות הפלסטינית בעת שישראל היא הבורר העליון בכל היבט "שלטוני" שההנהגה הפלסטינית עדיין מחזיקה בו, אם נשאר עוד היבט כזה בכלל?

ולבסוף, כיצד תוכל ישות פוליטית כלשהי בעולם להנות מהתנסות דמוקרטית אם עריה, ורבים מכפריה ועיירותיה, נתונים עדיין תחת מתקפות חוזרות ונשנות מצד כוח חיצוני, כאשר מעצרים המוניים, סגר ומצור הם מציאות יומיומית, כאשר רבים מאזרחיה ה"נעדרים" קבורים עדיין תחת הריסות בתיהם?

טועים אלה הסבורים שה"רפורמות" לכאורה קשורות באופן כלשהו לזכויות היסודיות של העם הפלסטיני, לזכותם לבחור באופן חופשי את הנהגתם או לחיות בכבוד ובאושר לנצח נצחים.

יש לזכור שהקריאות ל"רפורמות" הושמעו על ידי אמריקאים וישראלים בה בעת, עוד קודם לכיבוש האחרון של הגדה המערבית. אולם, קריאות אלה התעצמו בעקבות המצור הישראלי על מטהו של המנהיג הפלסטיני יאסר ערפאת, והדיכוי הכושל של ההתנגדות הפלסטינית בגדה המערבית.

מעניין להיזכר שקריאתם של הפלסטינים לרפורמות ימיה כימי הרשות הפלסטינית עצמה. רשות זאת נתפסה (עוד בשלבי הקמתה) כאגרוף ברזל שישמש את ישראל להכניע את ההתקוממות העממית של הפלסטינים של סוף שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90.

כמובן שתמיד קל לגלות האם ה"רפורמות" הנוכחיות הן תגובה לדרישות הישראליות או הפלסטיניות. פלסטינים שדיברו על רפורמות במשך שנים הושתקו בדרכים שונות, חלקם נדחקו לשוליים וחלקם נעצרו. ואילו גירסתו של שרון לרפורמות הפכה לפתע לעניין "בינלאומי," שכן בכירים אמריקאים ואירופאיים מציפים כעת את המזרח התיכון כדי לדון בנושא הרפורמות וללחוץ על ערפאת לפעול לפי חזון הרפורמות, חזון שבאורח פלא תואם במדויק את סדר היום של שרון.

ישראל, בתמיכה אמריקאית ובגיבוי האיחוד האירופי, שואפת לדפוס של רפורמות שייאחד את מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית, לא כזה שיענה ביעילות רבה יותר על צרכי העם הפלסטיני, אלא כזה שיאפשר גמישות רבה יותר ויהיה נוח יותר לשליטה ככל שמדובר ב"ביטחון" ישראלי. ישנו גם הצורך לאתר "דם חדש," אנשים שנתמכים על ידי ישראל ומאושררים על ידי ארצות הברית כתחליף לנטיות ה"מיליטנטיות" של כמה ממנהיגי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. העובדה שראש הסי אי איי, ג'ורג' טנט, הוצב באיזור נועדה בבירור למלא את חלקם של האמריקאים בתוכנית זו.

הפלסטינים, שמהרהרים כעת בהפסדיהם ולסופרים את מתיהם כתוצאה מהתוקפנות הישראלית, אכן צריכים רפורמה בקרב הנהגתם. הם צריכים השתתפות פוליטית, הם צריכים להיות חלק מתהליך קבלת ההחלטות שיאפשר דמוקרטיה אמיתית, לא מזוייפת. עם זאת, העובדה שמרבית מפלגות האופוזיציה סירבו להשתתף באפיזודה זו של רפורמות בתכתיב-ישראלי, משקפת את הבחנתן המדוייקת בין מה שהפלסטינים באמת זקוקים לו, לבין מה שהרשות הפלסטינית יכולה להציע.

הבה נערוך רפורמות, אבל אמיתיות, חפות מה"חזון" הישראלי, ומתפקידו של הסי.אי.איי; רפורמות המבוססות על אחדות לאומית, לא אחדות של סיסמאות שטחיות, אלא אחדות שתאפשר לכל המפלגות הפלסטיניות להיות שותפות בממשלה המבוססת על ייצוג הוגן, שיוכתב על ידי הפלסטינים עצמם.

כן, הבה נדרוש מתן דין וחשבון, אך מצד אלו שמעלו באחריותם כמנהיגי העם הפלסטיני, אלו שהפרו את רצון ההמונים וניהלו משא ומתן פרטי עם ישראל.

מעציב שארה"ב, אירופה, ואפילו ארצות ערב מעלימות עין ממעשי הטבח של ישראל, ובה בעת מוצאות לנכון לחנך את הפלסטינים בדבר הצורך ב"רפורמות" ובדמוקרטיה בת קיימא.

מאכזב מאוד שה"קהילה הבינלאומית" לא הצליחה לכפות על ממשלת ישראל חקירה בדבר מעשי הטבח של הצבא הישראלי בגדה המערבית, אולם שיגרה סוהרים לפקח על כליאת פעילים פלסטיניים ביריחו.

חבל שמצפון העולם מוצא לנכון לפקפק ביכולתם של הפלסטינים לממשל עצמי בשעה שאפילו חייל ישראלי אחד לא נחקר על שרצח ולו ילד פלסטיני אחד.
27 26
 • תשובות להודעה זו
   לליאת - ישראל מונעת מפלסטינים את הזכות לחינוך nrothmanJune 05, 2002 - 03:24
  LiatJune 05, 2002 - 14:28
  nrothmanJune 05, 2002 - 15:52
  הועלה לאתר - 29061LiatJune 05, 2002 - 20:34
   נטלי - דיווח LAW באשר לעצירים חולים LiatJune 06, 2002 - 02:40
  nrothmanJune 06, 2002 - 03:06
  ענה להודעה | חזרה לפורום | Forums Overview
  Forums Overview | היכנס | הירשם | אבדה הססמא? Cyphor (Release: 0.19, PHP 4.3.2)