Upcoming Events

 

Navigation

 

Global IMC Network

  • www.indymedia.org
 

פעילי זכויות בעלי חיים שיבשו פעילות מירוצי סוסים; 5 נעצרו כאשר התפרצו למסלול המירוצים.

Printer-friendly versionPrinter-friendly versionSend by emailSend by emailPDF versionPDF version

ביום שלישי הקרוב ייערך שימוע בועדה המחוזית לתכנון ובניה בנצרת, בנושא בניית היפודרום בניר יפה. מחוץ לבניין תיערך הפגנה של פעילות זכויות בעלי חיים המתנגדות למיסוד עוד תעשיית התעללות בבעלי חיים לצורכי רווחים כלכליים לעשירים-ממילא (והפעם על הפרק: הימורים). ביום רביעי האחרון פעילי זכויות בעלי חיים כבר הוכיחו שלא יוותרו בקלות, בהפגנה גדולה ופעולה ישירה בשטח ההיפודרום.


ביום רביעי, 11.10.06, נערך מירוץ הסוסים הרשמי הראשון בישראל, איפה שעתיד לקום ההיפודרום הישראלי הראשון (לא אם זה תלוי בנו, כמובן).
מחוץ לגדרות המבנה הזמני, נערכה הפגנה לאורך כל יום ההתעללות הפומבית – בערך מעשר וחצי בבוקר עד שש בערב. כ-30 פעילי זכויות בעלי חיים הפגינו וחילקו פלאיירים בנושא ההתעללות בסוסים. חולקו שם גם פלאיירים מיוחדים לקהל הדתי, המציגים את פסיקתו של הרב הראשי לישראל, שלמה עמאר, נגד הקמת ההיפודרום, מטעמי רווחת בעלי חיים ואיסור על הימורים. את ההפגנה ארגנה עמותת "הכל חי".
גם לתוך ההיפודרום עצמו נכנסו פעילי זכויות בעלי חיים, וכ-8 מהם התפרצו לתוך מסלול המירוצים עצמו וקראו להפסקת ההתעללות בבעלי חיים תוך עיכוב המירוץ ושיבוש סדר היום של המוסד האלים. חמש פעילות נעצרו באלימות על ידי שוטרי יס"מ (שלמרות שעשה רושם שחיכו לפעילים שבועיים מראש, לא הצליחו למנוע את כניסתם למסלול) והועברו במהירות (יחסית לחוסר היוצלחות הכללי של פלוגות הבטחון, הכוונה) לחקירה במשטרת עפולה. אחת העצורות שוחררה באותו ערב, כיוון שלמשטרה לא היו תנאים מתאימים להלנת קטינות, ומעצרם של הארבעה הנוספים הוארך בלילה. משטרת ישראל דרשה בבית המשפט את הרחקת העצורות לחצי שנה למרחק של חצי קילומטר מההיפודרום, והשופט פסק הרחקה של 3 חודשים למרחק של 150 מטרים, תוך פגיעה בוטה בחופש ההפגנה של הפעילים (יש שיקראו לזה "קשרי הון ושלטון", אבל לא אני, כמובן).

בדיון בעניינן בבית המשפט, פעילות זכויות בעלי חיים לא זכו להסביר לשופט בדיוק מה הבעיה במירוצי הסוסים, ולמה היחידים שצריכים להיעצר הם יזמי התוכנית ובעלי ורוכבי הסוסים:
תוחלת החיים הממוצעת של סוסי מירוצים היא 6 שנים – כרבע מתוחלת חייו של סוס ממוצע. אך הסוסים שקורסים על המסלול ומתים ממחלות שונות עקב האלימות המופעלת כלפיהם מהווים רק חלק קטן מקורבנות התעשייה: רובם המוחלט של הסוסים ה"מיועדים" למירוצים אינם עומדים בעומס האימונים ואינם מהירים מספיק כדי להגיע לתחרויות, ולכן נמכרים לתעשיית בשר-הסוסים באירופה בגיל צעיר אף יותר.
הסוסים עוברים משטר אימונים אכזרי, שאיננו שונה משמעותית מכפייה במחנות עבודה לבני אדם, מלבד העובדה שהוא קשה יותר – גם יחסית לכוחם הרב של הסוסים ולכמויות הסטרואידים העצומות אשר ניתנות להם. הסוסים מתחילים את האימונים בגיל שנה וחצי, כאשר מבנה השלד שלהם עדיין לא מפותח לחלוטין, מה שגורם במקרים רבים לצליעה ולשבירת עצמות. רוב הסוסים סובלים מכאבים ופציעות בשוקיים לאור הריצה הכפוייה עם משקל עודף על גבם.
אורח החיים של הסוסים המעונים סובב כליאה בתא שאינו עולה בהרבה על גודל גופם או במתחם קטן עם מספר סוסים אחרים לאורך רוב שעות היממה, הצלפות ומכות ואילוף נוקשה.
לרוב, יאולצו הסוסים להשתתף במירוצים גם כאשר הם פצועים וחולים, אז יסוממו לחלוטין. כל הסוסים המשתתפים במירוצים סובלים מכיבי קיבה ומעל ל-80% מהסוסים שעברו את גיל 3 סובלים מדימומים בריאות.

עמותת "הכל חי" פתחה במאבק נגד ההיפודרום באוגוסט 2004, אז נכנסה לתוקף החלטת הקבינט החברתי-כלכלי להתיר מירוצי סוסים בישראל. האחראית לתוכנית זו כיום היא המועצה האיזורית גלבוע, בשטחה נבנה ההיפודרום המאולתר לקראת יום רביעי (לאור מחסור באישורים נבנה אתר שלם ממקלות פלסטיק). בין הצעדים שנקטה העמותה – עתירה לבג"צ בדרישה לבטל את התוכנית ופניה למשרד החינוך כדי שימנע השתתפות ילדים בטקס.
חלק מרכזי בתוכנית הקמת ההיפודרום הוא הפיכת כל האיזור למרכז כלכלי והקמת קניון גדול (15,000 מ"ר – בערך גודלו של קניון איילון) מעבר לכביש. עמותת "אדם, טבע ודין" הגישה עתירה נגד התוכנית בטענה שפעולות כאלה ירמסו את העסקים הקטנים בכל האיזור.

משמרת מחאה נוספת מתוכננת ליום שלישי, 17.10.06, אז יתקיים שימוע בנושא האישורים להקמת ההיפודרום בועדה המחוזית לתכנון ובנייה בנצרת (פרטים נוספים יפורסמו בהמשך – שווה לבדוק בפורום זכויות בעלי חיים בתפוז או עם חבריך הטבעונים האדוקים!).

Related

http://www.chai-online.org/he/campaigns/racing/h_campaigns_racing_petition.htm

Comments

Random Image

12_2
 

Syndicate

Syndicate content Features

Syndicate content Newswire

 

Search