Upcoming Events

  • סיור של עיר עמים בירושלים(0 أيام)
  • מופע בסלון - עופר גולני(0 أيام)
  • 5th Bil'in Conference(0 أيام)
 

الإبحار

 

Global IMC Network

  • www.indymedia.org
 

חלום גדול של קבוצות קטנות

نسخة للطباعةنسخة للطباعةSend to friendSend to friendPDF versionPDF version
This article is hidden with message: Other: הועבר לעמודה המרכזית posted to the main column

טור שתחילתו התנצלות, אמצעו סולידריות וסופו אופטימיות ללא גבולות: "אנחנו רוצות אפס כלובים ואפס צבא ובלי תעודות זהות בכלל".פורסם לראשונה ב
GoTrans


www.goTrans.co.il

זה היה במצעד הגאווה הירושלמי האחרון (2008). הגוש הטרנסי הירוק היה מרגש ומעצים. עשינו היסטוריה. צעקנו סיסמאות כמו "הטרנספוביה זה לא צחוק – בגלל זה אני ירוק", והיתה לנו ניראות מהממת ברחוב, על הבמה, בכלל.


ואז טלי ואני התחלנו לצעוק גם סיסמאות אחרות: "הכיבוש לא יקבע אם אני גבר או אשה" וגם "איסלמופוביה זה לא צחוק – בגלל זה אני ירוק". זה לא עשה טוב לאנשימות מסביבנו. אמרו לנו שזה לא במקום, שהקישור בין מאבקים שונים לא מתאים לכולןם בגוש הטרנסי, שלפוליטיקה הטרנסית יש מסר רדיקלי מספיק גם בלי זה, שהחיבור למאבקים אחרים מקשה על הציבור לקבל את המסר העיקרי ושיש מסר אחד שהוסכם עליו מראש. ההתנגדות לסיסמאות שצעקנו הובילה אותנו לחבר סיסמא חדשה, טייקאוף על הסיסמא "זכויות טרנסג'נדרס הן זכויות אדם": הוספנו את המילה "רק" בתחילת הסיסמא כדי להדגיש את מה שתפסנו באותו רגע כראייה צרה של המאבק: "רק זכויות טרנסג'נדרס הן זכויות אדם?" צעקנו בהתרסה משועשעת.


סליחה. אנחנו מתנצלים. זה היה לא בסדר. זו לא ציניות, אנחנו באמת מצטערות. למחרת המצעד היה ברור לנו שטעינו, וצדקו אלו שביקשו שנפסיק. כשיש גוש שאנחנו חלק ממנו, ממש חלק ממנו, אז זה לא בסדר למשוך את המסר למקום לא מוסכם מראש. היו דיבורים לפני המצעד על לעשות גוש אנרכיסטי-קווירי ושם היה לסיסמאות כאלה מקום. אנו מבקשות סליחה מכל מי שעיצבנו באותו יום. ההתנצלות מגיעה מאוחר, אנו מקוות שלא מאוחר מדי.


אני רוצה לנצל את ההזדמנות להסביר קצת את עצמנו, למה סיסמאות כאלה בכלל נראות לנו טובות ואפילו חשובות (כשהן מוסכמות על מי שבגוש, כמובן). בתפיסת עולמנו הדיכויים השונים קשורים מאוד זה לזה. גופים שונים נתונים במשטר של דיכוי, פיקוח, קיפוח וכאב בגלל הרצון לשלוט, להתייחס לזולת כאל איום מפחיד או משאב לניצול, או שניהם גם יחד. הגוף משחק תפקיד מרכזי בפוליטיקה הזו, בין אם הוא גוף כהה, מהגזע ה"לא נכון", בין אם הוא גוף קווירי, טרנסי או אינטרסקסי, או אם יש לגוף הזה נוצות או זנב. הגוף מיוצר כבעיה, כאתר של מאבק על ידי תרבות שלא סובלת אי-סדר, שלא יכולה להירגע מהדחף שלה למיין, לסדר ולשלוט.


הסולידריות בין הגופים שמוגדרים כלא-תקניים (כהים מדי, שמנים מדי, שעירים מדי וכו') היא חיונית. אנחנו בעצם הרוב, אם מחברות את כולנו יחד. אנחנו מיעוט קולני ולא חשוב כשאנחנו לבד. כל קבוצה בנפרד יכולה אולי להשיג התקדמות (כפי שאכן קורה לאט אך באופן מרגש עם הקהילה שלנו), אך שום קבוצה לא תשיג לבדה יותר מסובלנות, שזו שאיפה די עצובה בסך הכל: שיסבלו אותנו. מי שנדרש לסבול אותנו היא התרבות השולטת, ואם זו פסגת השאיפות שלנו ממנה, אז היא תישאר שולטת וסובלת. כדי לשנות את התרבות הזו צריך לקשר בין תרנגולות לפלסטינים לג'נדרקווירז ולהצביע על דפוס הדיכוי הגופני. כי כלובים יותר גדולים לתרנגולות והקלות בסגר לפלסטיניות וחופש לשנות את סעיף המין בתעודת הזהות זה לא מספיק. אנחנו רוצות אפס כלובים ואפס צבא ובלי תעודות זהות בכלל.


המטרה היומרנית הזו יכולה להיות מושגת רק אם הקבוצות המדוכאות, שהן הרוב, יפסיקו לדכא זו את זו. כל עוד החיילת מונעת את המעבר של הפלסטיני, כל עוד הפלסטיני מכה את ההומו, כל עוד ההומו אוכל תרנגולת – לא נצא מזה. ובשביל זה חשוב לחבר, וחשוב להעלות לדיון את המקומות שבהן קבוצה מדוכאת אחת מדכאת קבוצה אחרת.


בשבילנו קוויריות היא לא רק מינית-מגדרית. זו נקודת מבט על העולם. אני מסתכלת על מחסומי צבא הכיבוש ורואה רצון למיון, לשליטה, להיררכיה. למי לא מרשים לעבור במחסום? איך צריך להיראות כדי לעבור? האם יש טיפים למעבר? צבא הכיבוש המגדרי שבראש של כולנו עושה אותו דבר: מקים מחסומים ויוצר קריטריונים למעבר מגדרי. ולכן זה לא מפתיע אותי שהצבא הוא גוף כל כך מדכא גם מינית ומגדרית. הוא בנוי על מיון ושליטה כהשקפת עולם. הוא מופקד על שמירת גבולות: גם גזעיים/לאומיים וגם מיניים/מגדריים. הקוויריות שלנו מתנגדת לכל המיונים ולשאיפה לסדר, שהיא שאיפה לשליטה.


אנחנו רוצים מקום להיות בו קוויריות הוליסטים. "כביסה שחורה" היתה פעם מקום כזה בשבילי. אני מקווה שבהמשך החיים המשותפים שלנו באותה קהילה, אוכל ליצור לעצמי ועם אחרות את מרחב הביטוי לקוויריות הזו באופן שלא דוחק או מוחק אחרותים. תגידו לי אם דרכתי לכןם על האצבעות, ואני אשתדל, גם אם באיחור, להתנצל וללמוד מזה משהו.

Related

http://www.goTrans.co.il

التعليقات

Re: חלום גדול של קבוצות קטנות

קראתי עכשיו על קישור מעניין שאני חושב שלא התכוונת אליו. האפיפיור הודיע היום שצריך להגן מפני ההומוסקסואליות כמו שמגנים על יערות הגשם.
סתם, לא קשור, נכון?

האפיפיור, השמלה והגשם

באנלוגיה הזו ברור שההומואים הם לא יערות הגשם :-) כי זה היה חביב אם הוא היה רוצה להגן *על* ההומואים מפני אלימות נניח, כמו שמגינים על יערות הגשם...

אבל באנלוגיה הזו ההומוסקסואליות מומשלת לחברות הרב-לאומיות שעושות כסף מלכרות את יערות הגשם ולגדל שם מספוא לתעשיות ניצול בעלי-החיים (יעני "בשר")? אם כך זה מעניין, ההשוואה הזו של הומוסקסואליות לתאגיד, כי זו לא השוואה מופרכת כל כך.

הומוסקסואליות *וגם* הטרוסקסואליות הם מושגים מקבילים. אין אחד בלי השני. התפיסה המדכאת הזו שאנשות הם או הומו או הטרו היא תפיסה בעייתית (אני קוראת עכשיו שוב את "מעבר למיניות" ההשפעה ברורה) וההשוואה לקפיטליזם תאגידי דווקא לא כזו דמיונית. הדולר הוורוד? DINK? פלח השוק ההומואי וכו'

האפיפיור, אגב, לובש שמלה? אני שואלת קצת ברצינות כי בסך הכל המוסד שהוא בראשו קיים הרבה לפני המצאת ההטרוסקסואליות (כן, ההטרוסקסואליות הומצאה. בערך ב 1890) ואנשי הכמורה לא הכי ידועים בסטרייטיותם דווקא. אז אולי הוא דווקא כן מתכוון שההומואים הם יערות הגשם?

Re: האפיפיור, השמלה והגשם

אהבתי את הקריאה החתרנית שלך בדברים של האפיפיור. אני חושב שזה עלול להיות קצת בעייתי לתפוס את דבריו כך, כי זו לא ממש היתה כונתו, וזה הופך להיות "אויבו של אויבי הוא חברי", ולא כל כך בא לי שהוא יהיה חבר שלי. למרות השימלה המדליקה והבעת הקורבן הניצחי על הפנים :-)

טוב, אבל בהומור אפשר

אני לא חושבת שיש מצב שהוא יהיה חבר שלנו :-)

Re: חלום גדול של קבוצות קטנות

אני תומכת באיחוד כל המאבקים, כמובן - אבל מצד שני, אם לא יהיה כיבוש, אז זה בסדר וקולי ויופי ואחלה, שהפשיסטים יקבעו לנו, מה אנחנו?

והפלשתינים עוד יותר גרועים בנושא הזה מהציונים...

ובקיצור: כן, בהחלט לאחד את כל המאבקים יחדיו, אני בהחלט בעד זה - אבל בשכל!!!!

Random Image

1554_10266533
 

Other Press

أحد 12 December 2010
أحد 24 October 2010
سبت 21 August 2010
ثلاثاء 3 August 2010
More ...
 

تلقيم

لَقِّم المحتوى Features

لَقِّم المحتوى Newswire