Upcoming Events

  • No upcoming events available
 

الإبحار

 

Global IMC Network

  • www.indymedia.org
 

חוק סמכויות מיוחדות לכוחות המזויינים

نسخة للطباعةنسخة للطباعةSend by emailSend by emailPDF versionPDF version

חוק זה קיים בהודו באזורי מתיחות, ונותן לכוחות הביטחון שם סמכויות בלתי מוגבלות.
הקדמה: למרות שמדובר פה על מקום רחוק מישראל, שרובנו מעולם לא שמענו עליו ולא יודעים איפה הוא - ישנן הרבה נקודות דמיון למה שקורה בישראל, ובמיוחד העיקרון של חוק המתקבל בצורה דמוקרטית במדינה דמוקרטית, אך הוא נוגד את הדמוקרטיה בכל מהותה ונותן לכוחות הביטחון סמכות בלתי מוגבלת כנגד ציבור מסויים בשם "הביטחון הלאומי" / "טובת הכלל". ובפרט, שהאמצעים שכוחות הביטחון שם משתמשים דומים מאד לפעולות הצבא הישראלי בפלסטין, שאפשר להעריך שכחלק משיתוף הפעולה הצבאי בין ישראל והודו הם משתפים ביניהם גם את השיטות לדיכוי מיעוטים.

חוק זה קיים בהודו באזורי מתיחות, ונותן לכוחות הביטחון שם סמכויות בלתי מוגבלות.
הקדמה: למרות שמדובר פה על מקום רחוק מישראל, שרובנו מעולם לא שמענו עליו ולא יודעים איפה הוא - ישנן הרבה נקודות דמיון למה שקורה בישראל, ובמיוחד העיקרון של חוק המתקבל בצורה דמוקרטית במדינה דמוקרטית, אך הוא נוגד את הדמוקרטיה בכל מהותה ונותן לכוחות הביטחון סמכות בלתי מוגבלת כנגד ציבור מסויים בשם "הביטחון הלאומי" / "טובת הכלל".
ובפרט, שהאמצעים שכוחות הביטחון שם משתמשים דומים מאד לפעולות הצבא הישראלי בפלסטין, שאפשר להעריך שכחלק משיתוף הפעולה הצבאי בין ישראל והודו הם משתפים ביניהם גם את השיטות לדיכוי מיעוטים.

הערת הבהרה: הודו היא רפובליקה המורכבת מהרבה מדינות (States), והממשלה המרכזית (בדלהי) וכל ממשלה מקומית נבחרות בבחירות שונות.
תרגום: חוק סמכויות מיוחדות לכוחות המזויינים = Armed Forces Special Powers Act (AFSPA) - 1958. כוחות הביטחון = Special forces (במיוחד Asam Rifle).

החוק: הממשלה המרכזית או המקומית יכולים להחליט על החלת החוק באזורים מסויימים. באזור פרוע (Disturb) איש כוחות הביטחון יכול לעשות כל מה שנראה לו כדי לשמור על הסדר הציבורי, בלי צורך אפילו להזהיר קודם.
לא תיערך חקירה כנגד כוחות מזויינים שפעלו לפי חוק זה, ללא אישור של הממשלה המרכזית, כולל במקרים של הפרת זכויות אדם.
אדם שנעצר ע"י כוחות הביטחון יובא לתחנת המשטרה הקרובה במידת ההקדם האפשרית (ללא הגבלת זמן).

חוק זה הוא עיבוד של חוק קולוניליאסטי בריטי מ1942, שנחקק כנגד תנועת העצמאות ההודית.
החוק נחקק ב1958, והוחל בתחילה על חלקים בצפון-מזרח הודו (ומניפור), בספטמבר 1980 הוא הוחל על כל מניפור, ומ1990 גם בקשמיר.

מה שקורה כתוצאה מהחוק, זה שכוחות הביטחון יורים והורגים אפילו רק בגלל חשד לפעילות עויינת.
התלונות נגד כוחות הביטחון לא יכולות להעשות אלא ע"י ובאישור הממשלה המקומית אלא הם נדרשים אישור הממשלה המרכזית (ולכן חלקן נתקעות אפי' 9 שנים).
למעשה החוק אינו מצליח למלא את מטרתו ולהתמודד עם המיליטנטים / המתקוממים, אלא בעיקר האזרחים סובלים ממנו ולכן הם מפסיקים להאמין ולתמוך בחוק ובסדר הקיים, והתמיכה העממית במיליטנטים גדלה.

ב11 ספטמבר 2004, כוחות הביטחון עצרו בחורה (Thanjam Manorama Devi) בחשד לפעילות בארגון טרור / מורדים, למחרת גופתה נמצאה עם סימנים של עינויים קשים וכנראה אף לאחר אונס. כוחות הביטחון שלקחו אותה סיפרו למשפחתה שהיא נלקחת לחקירה בבסיס קרוב, אך היא לא הגיעה לשם לעולם.
כתגובה לרצח פרצו הפגנות בכל רחבי מניפור, כולל הפגנה של נשים שהתפשטו מול בסיס כוחות הביטחון , וקראו לחיילים לבוא לאנוס, לענות ולרצוח אותן.
תגובת הצבא טענה שהבחורה נהרגה כשניסתה לברוח, והם פותחים בחקירה פנימית על נסיבות האירוע.
ההפגנות ממשיכות עד עכשיו, ובמהלכם נעצרו והוכו אלפים (לבית החולים המרכזי במניפור הגיעו למעלה מ400 פצועים), כוחות הביטחון משתמשים בכדורי גומי וגז מדמיע לפיזור ההפגנות.
במהלך השבוע האחרון הסטודנטים חוסמים את 2 הכבישים הראשיים לבירת מניפור.
ביום העצמאות ההודי (15 אוגוסט 2004) מנהיג סטודנטים מקומי הצית את עצמו כדי להצביע על חוסר העצמאות במניפור, לאחר כשבוע הוא מת מפצעיו בבית-החולים.
פעילה מקומית (Iron Sharmila) מקיימת שביתת רעב כבר 4 שנים, בדרישה לבטל את החוק הנ"ל - מ4 בנובמבר 2000.

כחלק מהמסע לביטול החוק מתקיימות בימים אלו אספות והפגנות בכל רחבי הודו שבהם מראים סרטים קצרים על הנעשה במניפור תחת החוק הנ"ל.
בסרטים רואים איך כוחות הביטחון ממשיכים להכות עצורים שלא יכולים לזוז, איך הם מכריחים את העצורים להכות זה-את-זה ולצעוק סיסמאות בגנות המורדים.
כדורי גומי נורים ישירות על אנשים אפילו מטווח קצר, ונעשה שימוש בירי מעל וליד הראש למטרת הפחדה.

תושבי מניפור שקיוו שאולי הממשלה המרכזית הנוכחית (ממשלה בראשות מפלגת הקונגרס בתמיכת הקומוניסטים), שהיא פחות לאומנית וקיצונית כמו הממשלה הקודמת, תבטל את החוק - התאכזבו. נכון לעכשיו, הממשלה המרכזית לא מוכנה לבטל את החוק, אלא רק לערוך בו שינויים והתאמות.

סיקור הנושא בעיתונות המקומית בהודו מועט ולרוב נוטה להביא את עמדת הממשלה.
העיתונות הזרה, שככלל ממעטת להתיחס לקונפליקטים באזור זה - נתקלת פה בקושי נוסף, קיים חוק האוסר על זרים לאזורים אלו ללא ויזה מיוחדת מהממשלה המרכזית, הניתנת לכל היותר ל14 יום ובמניפור ניתנת למעשה רק ליומיים. תושבי מניפור רוצים גם את ביטול החוק הזה, המונע מהם להתפרנס מתיירות.

التعليقات

Random Image

The Annals to Getting Compensated To Complete Reviews
 

تلقيم

لَقِّم المحتوى Features

لَقِّم المحتوى Newswire

 

ابحث